Guatemalská džungle vydala další mayské město. Objevila ho tam česko-slovenská výprava za pomoci umělé inteligence. Jak velkým přínosem je AI pro archeologii?
Lidé se v davu chovají jinak, než když jsou sami za sebe. Chování v davu je evolučně mladou záležitostí, upozorňuje biolog, bioetik a popularizátor vědy Jaroslav Petr.
Česká absolventka Oxfordu Sara Polak se účastnila výzkumu, který odhalil tři tisíce let staré guatemalské město, významné sídlo rané mayské civilizace. Yax Balám znamená v překladu První Jaguár.
Výprava jako první v mayské oblasti propojila umělou inteligenci a neuronové sítě při ověřování digitálních dat z leteckého snímkování LiDAR. Účastníci expedice byli v Guatemale v oblasti Pelén.
Jedná se o dlouhodobý trend, který ohrožuje základy civilizace. Člověkem způsobená změna klimatu nabrala v roce 2023 nevídané obrátky. Změnu klimatu popsali lidé v nejzranitelnějších částech světa.
29:47
Praha/Londýn||Ondřej Trhoň|Historie|podcast otevřené hlavy
Archeolog David Wengrow v knize Dawn of Everything, oponuje představě, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou lovci a sběrači nabídnout demokracii víc než starověké Řecko?
Domnělé vytváření „mostů“ mezi Západem a Východem je podle politologa Jiřího Peheho cesta do pekel. Jak se dívá na současnou mapu Evropy, popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Film míří vysoko. Chce být esejem o globální současnosti. Vypovídat o zákonitostech, kterými se řídí vzestup a pád celých společností. Nic takového se z filmu nedozvíme ani omylem.
„Z letadla jsme vysílali laserové paprsky, které pronikaly přes koruny stromů. Jejich odraz nám umožnil objekt trojrozměrně změřit,“ vysvětlil Inomata.
Pandemie považuje Jazairiová za důsledek zrůdného zacházení člověka s přírodním prostředím a s přírodou jako takovou. Při návratu lidí k módu mistra světa to podle ní bude zcela určitě naše záhuba.
Klimatická krize je zasahuje o to víc, že stále žijí z darů lesa a řeky. Na druhou stranu díky péči o krajinu prodávají emisní povolenky špinavým podnikům. Jak přistupuje ke změně klimatu kmen Juroků?
Japonci se bránili příchodu bílých ďáblů až do roku 1868. Ano, i Japonci mají své osudové osmičky. Uchovali si svoji kulturu, pak rychle přijali jinou a skončilo to atomovým bombardováním.