V posledním díle našeho seriálu o československém pilotovi Robertu Ossendorfovi se dozvíte, co ho čekalo po jeho návratu do Československa v srpnu roku 1945. A jak strávil život po válce.
Alsterufer mířil na konci roku 1943 z Japonska do přístavu Bordeaux v okupované Francii. Na palubě byla kromě tři sta tun wolframu také zásoba cínu a kaučuku.
Letoun Vickers Wellington 1c T2990 patřící 311. československé bombardovací peruti RAF byl sestřelen 23. června 1941 německým nočním stíhačem při návratu z bombového útoku na Brémy.
O úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce RAF českého původu, informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. V poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.
Na obrazu je obličej krásné ženy napůl zahalený ve stínu. Jediné indicie, které velvyslanectví na začátku pátrání po jeho autorovi a původním majiteli mělo, byl podpis a věnování.
Šest československých letců mělo bombardovat zbrojovku v německém Essenu. Byli však sestřelení německým stíhačem Luftwaffe na severu Nizozemska. Jejich bomby se nikdy nenašly.
Při návratu z nočního bombardování přístavu nedaleko Brém sestřelil letoun se šesti muži na palubě německý noční stíhač. Pět z nich zahynulo. Jejich ostatky ležely v Nizozemsku bez pohřbu 80 let.
Po únorovém puči v únoru 1948 komunisté veterány RAF označovali za zrádce nebo špiony. Mnoho z nich proto z Československa emigrovalo. Další dlouhé roky strávili ve vězení nebo v pracovních táborech.
Češi a Slováci představovali v bitvě čtvrtý nejpočetnější kontingent. Jména všech letců, kteří se bitvy zúčastnili, jsou uvedena i na památníku na břehu Temže u Westminsterského paláce.
Bojujeme za obnovu – tak znělo heslo 310. československé stíhací perutě. Nejstarší a nejúspěšnější československá peruť v řadách britského královského letectva se zformovala před 80 lety.
Trojici bývalých pilotů RAF se podařilo unést z Československa na Západ najednou tři dopravní letadla. Vlastně nešlo o únos v pravém slova smyslu, organizátory a pachateli byli sami členové posádek.
Svět si připomíná konec druhé světové války. Samostatnou kapitolu tvoří českoslovenští letci, kteří bojovali v řadách britské RAF. Jen Bitvy o Británii se účastnilo 87 mužů z Československa.