Bitva, která změnila chod války. Británii pomohli bránit i Čechoslováci, vzpomínají tam na ně dodnes

V pátek uběhlo 80 let od začátku letecké bitvy o Británii. Jedna z největších bojových akcí druhé světové války se odehrála mezi červencem a říjnem roku 1940. Pro nacistické Německo představovala první porážku. K ní přispěly i desítky československých letců. Jejich památku si ve Velké Británii připomínají dodnes.

Od stálého zpravodaje Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun Supermarine Spitfire

Stíhací letoun Supermarine Spitfire (ilustrační foto) | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Hangár je plný zbytků letadel. Částí trupu, křídel nebo jen kusů plechu. Některé z nich ale mají cenu zlata.

„Tohle jsou zbytky Messerschmittu Bf 110. Skoro jistě je to poslední letadlo, které sestřelil Josef František. Byl to bezpochyby jeden z nejlepších, možná zcela nejlepší český pilot. Tady ho tak určitě vnímáme,“ ukazuje Dave Brocklehurst cenný úlovek svého muzea bitvy o Británii, které vede.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Jaromíra Marka o přínosu československých letců v letecké bitvě o Británii

Josef František byl opravdovým leteckým esem. Byl jedním z 88 Čechoslováků, kteří se bitvy zúčastnili, a se sedmnácti potvrzenými sestřely vůbec nejúspěšnějším stíhačem bitvy. Zahynul 8. října roku 1940 ve věku šestadvaceti let.

Čechoslováci představovali v bitvě čtvrtý nejpočetnější kontingent. Jedním z pilotů byl i František Fajtl, který na jeden ze svých sestřelů vzpomínal v roce 2003. 

„Hlásili, že je tam jeden letoun a máme ho pronásledovat. Chytili jsme ho u Ipswiche. Vzali jsme ho do kleští, každý letoun měl osm kulometů, takže neměl šanci a sestřelili jsme ho. Navíc se vzdal. Zapálili jsme mu motor, potom i druhý, pak přistál. My jsme přestali střílet a sedli jsme si vedle něj,“ líčil.

Přínos pilotů

Právě v bitvě o ostrovy si čeští letci vysloužili v RAF svoji dobrou pověst.

3:05

Nejvíc bojových letů i úspěchů. Před 80 lety v Británii vznikla 310. stíhací československá peruť

Číst článek

„Bitva o Británii byla vyhrána i přičiněním našich pilotů. Na to Angličani nikdy nezapomenou. Ve Westminsterskékm opatství je kniha se jmény všech, kteří padli. A ta je permanentně otevřena na stránce československých pilotů, kteří zahynuli,“ říká Karel Macháček, který působil jako lékař u jedné z pozdějších československých perutí.

„Českoslovenští piloti byli velkým přínosem. Většinou to byli zkušení letci s letitou praxí. Po odchodu z vlasti získali válečné zkušenosti v Polsku nebo ve Francii. Byli to také zralí muži, starší než většina příslušníku RAF. Jejich úspěšnost při operacích i šance přežít byla větší,“ potvrzuje i Dave Brockelhurst.

Jména všech československých letců, kteří se po boku britských, novozélandských i polských pilotů, zúčastnili bitvy, která změnila průběh 2. světové války, jsou uvedena i na památníku na břehu Temže. Na dohled od Westminsterského paláce.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme