Bitva, která změnila chod války. Británii pomohli bránit i Čechoslováci, vzpomínají tam na ně dodnes
V pátek uběhlo 80 let od začátku letecké bitvy o Británii. Jedna z největších bojových akcí druhé světové války se odehrála mezi červencem a říjnem roku 1940. Pro nacistické Německo představovala první porážku. K ní přispěly i desítky československých letců. Jejich památku si ve Velké Británii připomínají dodnes.
Hangár je plný zbytků letadel. Částí trupu, křídel nebo jen kusů plechu. Některé z nich ale mají cenu zlata.
„Tohle jsou zbytky Messerschmittu Bf 110. Skoro jistě je to poslední letadlo, které sestřelil Josef František. Byl to bezpochyby jeden z nejlepších, možná zcela nejlepší český pilot. Tady ho tak určitě vnímáme,“ ukazuje Dave Brocklehurst cenný úlovek svého muzea bitvy o Británii, které vede.
Poslechněte si celou reportáž Jaromíra Marka o přínosu československých letců v letecké bitvě o Británii
Josef František byl opravdovým leteckým esem. Byl jedním z 88 Čechoslováků, kteří se bitvy zúčastnili, a se sedmnácti potvrzenými sestřely vůbec nejúspěšnějším stíhačem bitvy. Zahynul 8. října roku 1940 ve věku šestadvaceti let.
Čechoslováci představovali v bitvě čtvrtý nejpočetnější kontingent. Jedním z pilotů byl i František Fajtl, který na jeden ze svých sestřelů vzpomínal v roce 2003.
„Hlásili, že je tam jeden letoun a máme ho pronásledovat. Chytili jsme ho u Ipswiche. Vzali jsme ho do kleští, každý letoun měl osm kulometů, takže neměl šanci a sestřelili jsme ho. Navíc se vzdal. Zapálili jsme mu motor, potom i druhý, pak přistál. My jsme přestali střílet a sedli jsme si vedle něj,“ líčil.
Přínos pilotů
Právě v bitvě o ostrovy si čeští letci vysloužili v RAF svoji dobrou pověst.
Nejvíc bojových letů i úspěchů. Před 80 lety v Británii vznikla 310. stíhací československá peruť
Číst článek
„Bitva o Británii byla vyhrána i přičiněním našich pilotů. Na to Angličani nikdy nezapomenou. Ve Westminsterskékm opatství je kniha se jmény všech, kteří padli. A ta je permanentně otevřena na stránce československých pilotů, kteří zahynuli,“ říká Karel Macháček, který působil jako lékař u jedné z pozdějších československých perutí.
„Českoslovenští piloti byli velkým přínosem. Většinou to byli zkušení letci s letitou praxí. Po odchodu z vlasti získali válečné zkušenosti v Polsku nebo ve Francii. Byli to také zralí muži, starší než většina příslušníku RAF. Jejich úspěšnost při operacích i šance přežít byla větší,“ potvrzuje i Dave Brockelhurst.
Jména všech československých letců, kteří se po boku britských, novozélandských i polských pilotů, zúčastnili bitvy, která změnila průběh 2. světové války, jsou uvedena i na památníku na břehu Temže. Na dohled od Westminsterského paláce.