Během bitvy o Británii totiž Josef František létal v polské 303. stíhací peruti. Rodák z moravských Otaslavic přišel do Británie jako hotový pilot Československé armády.
Přežil útěk z protektorátu, výbuch letadla, 22 plastických operací, bitvu o Británii a nakonec i nátlak StB. Nejvyššího státního vyznamenání pilot Josef Koukal dočkal až 40 let po své smrti.
Josef František spolu s Poláky bojoval už od podzimu 1939 a nad Anglií dosáhl 17 ověřených sestřelů. Polští velitelé to přitom s individualistou a často nedisciplinovaným letcem.
Před 80 lety Fürst sestřelil Heinkel 111: „Podle hlášení o bojové činnosti jsme si takřka jistí, že bombardér zlikvidoval Bohumil Fürst z 310. perutě.“
Před osmdesáti lety zuřila nad Spojeným královstvím letecká bitva o Británii. Jedna z největších bojových akcí druhé světové války, která pro nacistické Německo představovala první porážku.
Češi a Slováci představovali v bitvě čtvrtý nejpočetnější kontingent. Jména všech letců, kteří se bitvy zúčastnili, jsou uvedena i na památníku na břehu Temže u Westminsterského paláce.
Bojujeme za obnovu – tak znělo heslo 310. československé stíhací perutě. Nejstarší a nejúspěšnější československá peruť v řadách britského královského letectva se zformovala před 80 lety.
Farnes zničil již v prvním měsíci bitvy o Británii pět nepřátelských letadel a další poškodil. Na konci války měl na svém kontě šest zničených, jedno nejspíš zničené a šest poškozených strojů.
Ve středu zemřel nejmladší pilot stíhačky Spitfire v bitvě o Británii. Geofrreymu Wellumovi bylo 96 let. S Královským letectvem RAF létal od svých osmnácti.
Svět si připomíná konec druhé světové války. Samostatnou kapitolu tvoří českoslovenští letci, kteří bojovali v řadách britské RAF. Jen Bitvy o Británii se účastnilo 87 mužů z Československa.
10. července 1940 si ani Hermann Göring ani šéfové britského Fighter Commandu nepomysleli, že se tímto dnem jednou začne počítat vzdušné klání, pro které se později vžije název bitva o Británii.
Spojené království si připomíná 77 let od začátku letecké bitvy o Británii. V létě roku 1940 se v ní Velká Británie i s pomocí zahraničních pilotů ubránila přesile nacistické Luftwaffe.
Veterán britského Královského letectva, brigádní generál Emil Boček, si dnes splnil velký sen. Ve svých 93 letech ještě jednou usedl do kabiny stíhačky spitfire, a dokonce slavný letoun i chvíli pilotoval. Za druhé světové války absolvoval 26 operačních letů. Po 71 letech se vitální generál za řízení legendární stíhačky vrátil.
I v Česku si dnes lidé připomínají 76. výročí bitvy o Anglii. Do dramatického střetnutí druhé světové války se zapojily desítky československých pilotů. Žádný z přímých účastníků už nežije. Věnce a květiny proto k jejich pomníku na náměstí Svobody v pražských Dejvicích položili další váleční veteráni.
Náčelník generálního štábu dnes udělí pamětní medaili válečnému veteránovi Emilu Bočkovi. Bývalý stíhací pilot britského Královského letectva oslaví za několik dní 93. narozeniny. Jako mnoho veteránů má za sebou i Emil Boček pohnutý osud. V 16 letech tajně utekl do Bejrútu, o rok později se už účastnil bojů ve Francii.
Prototyp britské jednomístné stíhačky Hawker Hurricane poprvé vzlétl přesně před 80 lety, tedy 6. listopadu 1935. Slavný letoun byl páteří stíhacího letectva během bitvy o Británii. Dnešní generace pilotů by se stíhačce kvůli jejímu plátěnému potahu možná smála. Ve své době ale vzbuzovala úctu a respekt.
Přelety historických letadel, vzpomínkové akce a setkání s veterány. Tak si Spojené království připomíná tzv. Den Bitvy o Británii. Před 75 lety odrazili stíhači Královského letectva s těžkými ztrátami mohutné nálety nacistické Luftwaffe.
Před 75 lety sváděly na nebi nad Londýnem divoké souboje britské a německé stíhačky. Dnes se na bezmračné obloze objevily spitfiry a hurricany znovu. Stalo se tak v rámci oslav Bitvy o Británii, která začala přesně před 75 lety.
Patřil mezi nejúspěšnější Čechoslováky, kteří proti nacismu bojovali v řadách britské RAF. Václav Jícha vyhrál celkem sedm vzdušných soubojů. Létání miloval, v letadle ale nakonec také zemřel. Sedmdesát let po jeho smrti mu ve starých Bohnicích na domku, ze kterého v roce 1939 navždy odešel, odhalili pamětní desku. Mezi padesátkou lidí, kteří přišli zavzpomínat, byli i příbuzní Václava Jíchy.
I 72 let po bitvě o Británii se možná přepíše jedna její dílčí kapitola. Na seznam účastníků bojů mezi Královským letectvem a nacistickou Luftwaffe by se totiž dodatečně mohl dostat jeden československý stíhač. V Británii se dnes bude dražit letový deník Bohuslava Kimličky z 310. perutě, který jeho příbuzní nečekaně objevili. Obsahuje nové informace o nasazení československého důstojníka.
71. výročí Bitvy o Anglii si dnes připomenou i lidé v České republice. Dějištěm pietního aktu bude pražském Náměstí Svobody. U této příležitosti nebudou chybět ani speciální hosté.
Londýn si dnes připomíná sedmdesáté výročí bitvy o Británii a památného projevu tehdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. Ocenil v něm hrdinství letců Královského letectva, kteří proti přesile německé Luftwaffe ubránili Spojené království proti německé invazi.