Britské letectvo slaví 100 let od vzniku. Ve službách RAF padlo i 500 Čechoslováků
Nejstarší nezávislé vojenské letectvo na světě v neděli slaví sto let od svého založení. Prestižní útvar britské armády má za sebou mnoho úspěchů od vojenských vítězství jako je bitva o Británii až po záchranné mise.
Elegantní letoun Spitfire do své výzbroje britské královské letectvo zařadilo dvacet let od svého založení. RAF vzniklo prvního dubna roku 1918 spojením dvou jiných vzdušných sil.
Royal Flying Corps a Royal Naval Air Force. Obě existovaly už před první světovou válkou a ukázaly se být víc než užitečnými.
RAF dostalo do znaku modro-bílo-červený terč, odznak se pyšní jestřábem pod královskou korunou a mottem: Přes nepřízeň osudu ke hvězdám. Británie tehdy měla největší letectvo na světě. Na svůj největší úkol si ale muselo ještě dvě desetiletí počkat.
Za druhé světové války RAF dokázalo ochránit svou zemi před útoky Německa. A letecké souboje nacistických Messerschmittů se Spitfiry a Hurricany jsou legendární.
V RAF tehdy sloužilo i 2500 Čechoslováků, kteří prchli před nacisty z domoviny a nakonec vytvořili jednu bombardovací a tři stíhací perutě.
Ne všechny příběhy měly šťastný konec celkem zemřelo v britských službách asi 500 Čechoslováků.
Po konci 2. světové války prošla RAF velkou reorganizací. Klid ale nezůstal na dlouho. Spolu s rychlým rozvojem technologie a proudových motorů přišla i studená válka a jaderná hrozba, a letectvo bylo důležitější než kdy dřív.
RAF se pak zapojila i do bojů v korejském konfliktu, krátké válce o Falklandy i konfliktů v Perském zálivu, Afghánistánu či Íráku.
Své místo má RAF i v novém tisíciletí. Ke stému výročí proto spustila program RAF100 Inspire, který má navnadit mladé lidi, aby se věnovali technickým oborům, které jsou pro udržení vysoké úrovně letectví nepostradatelné.