Sněmovna ve čtvrtek neprojednala předlohu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše o pětiletém zmrazení platů vrcholných politiků. Výsledek hlasování se předem očekával.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) přichází necelý rok před volbami s novým komunikačním stylem, který má voličům jednodušeji ukázat, že je kabinet úspěšný.
V jednom je Babiš upřímný a konzistentní. Kudy chodí, tudy si stěžuje na poměrný volební systém, ve kterém první na pásce nebere všechno. Přesto se snaží mobilizovat voliče.
Průzkum ukázal, že jsou lidé na politickou elitu poměrně přísní. „Vnímají, že by měla platit silná morální pravidla, minimálně taková, jaká klademe na sebe, někdy dokonce přísnější,“ říká socioložka.
Lipavský, Kalousek, Grolich. Tři výrazné tváře české politiky, o kterých se teď mluví. Mají za sebou velké rozhodnutí. Věnujeme se jim se třemi různými komentátory.
„Jestli si Hladík myslí, že zavádění metod vylučování členů pro jejich názory je cesta vzhůru, tak na to říkám, že to je hrubý omyl,“ řekl exšéf lidovců Cyril Svoboda.
Důvod útoku na STAN je jasný: Koalice SPOLU ví, že se v eurovolbách nebude přetahovat o hlasy s hnutím ANO, ale právě se Starosty. Ti mají slušně našlápnuto, vzhledem ke kampani Víta Rakušana.
Jediné opoziční hnutí, které neztrácí podporu proti ANO, je SPD. „Andrej Babiš je pro voliče SPD někdo, kdo už tady vládl a kdo už dostal příležitost,“ vysvětluje politolog Ladislav Mrklas.
Zemřel Karel Schwarzenberg, který komentoval tuzemské i zahraniční dění také v rozhovorech Českého rozhlasu. Jeden takový vedl v roce 2018. Mluvil v něm o směřování Ruska i Miloši Zemanovi.
Politici si při komunikaci s voliči i mezi sebou navykli přirovnávat svoji práci k výkonům fotbalistů. Ministr spravedlnosti sice nedávno dostal žlutou kartu, červenou čáru ale zjevně nepřekročil.
Na některé voliče mohou být vládní balíčky ještě mírné, míní brněnský politolog Michal Pink. Ale dodává, že se ukáže i to, jak s postoji lidí k nim naloží opozice.
Ochota předešlého vedení ČSSD spolupracovat s Babišem coby premiérem v roli koaličního partnera dílo zkázy dokonala. ČSSD se stala nevěrohodnou pro mnoho voličů, kteří se obávali o osud demokracie.
Průzkum agentury Median nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb. Do dolní komory by se dostali také Piráti, TOP 09 a na rozdíl od minulých voleb i ČSSD.
Svolání další schůze má podle předsedkyně dolní komory Parlamentu přinést jistotu, že se v pátek ráno bude jednat o rozpočtu, i kdyby stále nebyl schválený program již započaté schůze.
Piráti před dvěma týdny vypověděli koalici, v níž byli se STAN, ODS a TOP 09. Po volbě Špotáka je přestávka pro další jednání klubů o dalším obsazení nové krajské rady.
Vládu čeká i velmi zvláštní podivná skupina dosavadních devíti vládních zmocněnců, o kterých se zmínil místopředseda vlády a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Potřeba čas od času něco změnit je motorem lidského života, a také politiky. V běžném demokratickém provozu může být změnou návrat k dávno vyzkoušenému, stejně jako skutečně radikální změna poměrů.
Sám je například příznivcem povinného očkování proti koronaviru, novou vládu do něj ale netlačí. „Stačili by mi, že je zde taková odvaha, aby postupovali stejně jako Rakušané,“ říká.