Dohoda by měla podle Černochové písemně stvrdit zájem České republiky připojit se k tendru. Cena by měla zahrnovat jak předpokládané výdaje na pořízení tanků, tak inflační kurzové rezervy.
Průzkumné bezpilotní auto musí v borovicovém lese kličkovat, aby se vyhnulo všem stromům, tank T-72 ale projede bez nejmenších problémů a na mapě za sebou nechá rovnou přímku.
Česká armáda dostane nová bojová vozidla, nákup před třemi týdny podepsalo ministerstvo obrany. Proti smlouvě podala námitku španělská firma GDELS, která se účastnila původního tendru z roku 2018.
Česko za necelých 60 miliard získá 246 nových bojových vozidel pěchoty CV90. Nadto zbývá ještě vyjednat servisní smlouvu. Podle Lubora Koudelky z ministerstva obrany vyjde na „desítky miliard“.
Generální inspektor německé armády Eberhard Zorn ujišťuje, že na obnově provozuschopnosti obrněnců se pracuje a že Německo bude hned od začátku nadcházejícího roku schopno závazkům vůči NATO dostát.
Pomoc má přijít také ze Španělska, které má Ukrajině podle deníku El País poskytnout protiletadlové střely a německé tanky Leopard. Zároveň také ukrajinské vojáky v užívání tanků zaškolí.
Datoví novináři serveru iROZHLAS.cz vytvořili aplikaci, které zpracovává údaje z blogu Oryx, pro který dobrovolníci ověřují oficiální ztráty na obou stranách ruského konfliktu skrze obrazový materiál.
O zakázku v rámci mezivládního kontraktu se ucházelo celkově pět zemí. V první fázi plánuje Slovensko nakoupit 76 obrněnců, za které zaplatí 447 milionů eur (10,9 miliardy korun).
Ministerstvo obrany dostane finance na bojová vozidla pěchoty až v dalších letech. Vláda schválila návrh rozpočtu na letošní rok s tím, že obrana bude mít o pět a půl miliardy nižší rozpočet.
V tisku se v pátek dočtete, že v požadované výbavě bojových vozidel pěchoty jsou mezery. Tendr naráží na cenový strop, který může kvůli inflaci a dražším energiím vzrůst až o třetinu, píše deník E15.
Ministerstvo obrany plánuje v roce 2022 uzavřít smlouvy za desítky miliard korun. Chce nakoupit lehká útočná vozidla, taktické bezpilotní prostředky nebo munici do nových děl.
Přestože bude současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již brzy znát expertní posudky na potenciální bojová vozidla, nehodlá největší zakázku Armády ČR podepsat. Přenechá to nástupci.
Nová vozidla mají nahradit letité obrněnce pocházející ještě z dob Sovětského svazu. Stroje budou tvořit páteř těžké brigády, kterou se Česko v NATO zavázalo mít k dispozici v roce 2026.
Dva ze tří potenciálních dodavatelů potřebují víc času na předložení nabídek. Peníze určené k nákupu bojových vozidel tak ministerstvo obrany využije na taktickou rušičku Starcom nebo obrněnce Titus.
V českém tisku se ve středu dočtete, že koronavirová situace v Česku se rychle zlepšuje, podle vědců ale není jasné proč. V části evropských zemí je totiž pokles mnohem pomalejší, píše Deník N.
Ministerstvo průmyslu požaduje větší než čtyřicetiprocentní zapojení českého průmyslu, vzniknout by podle něj měl i výrobní podnik, který by se zapojil do dodávek pro třetí země.
Na konci roku vláda přesunula 10 miliard z rozpočtu obrany do vládních rezerv. Komunisté si to dali jako podmínku pro podporu rozpočtu na rok 2021. Premiér však slíbil, že armáda dostane peníze zpět.
V pondělních novinách se dočtete, že ostravská firma Baterie Centrum získala dvaceti milionovou státní zakázku na respirátory, zároveň ale pobírá příspěvky v rámci programu Antivirus. Píše to Euro.
V letech 2016 až 2018 bylo provozuschopných méně než 43 procent tanků. Jeden z vyprošťovacích tanků nebyl schopen provozu 3,5 roku, což je téměř pětina jeho životnosti, podotkli kontroloři.
Nová armádní videa tvoří rychlé střihy, akční hudba a autentické hlasy vojáků. Touto kampaní se podle Denisy Hejlové z katedry marketingové komunikace na Univerzitě Karlově armáda přiblížila lidem.
Advokátní kancelář Brož, Sedlatý tvrdí, že dokumenty byly vyhovující a pravdivé. Ministerstvo ji požádalo o jejich doplnění. Poté opět nabídky posoudí a vyhodnotí.
Zakázka bude posuzována podle klíče. „30 procent na technické požadavky, cena akvizice má 55 procent a pak máme 15 procent na obecné požadavky, kde je zapojení českého průmyslu a rychlost dodávek.“
Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je právem každé firmy inzerovat svůj materiál. „Na našem rozhodování o tom, jaké vrtulníky pořídíme, žádný inzerát vliv nemá,“ uvedl.