Po důkazech a výslechu bezpečnostního ředitele operátora T-Mobile Jakuba Ludvíka, který o blokaci ve firmě rozhodl, nařídil soudce Radovan Kulhánek vypracování dvou znaleckých posudků.
Poprvé dal provozovatel webu Ondřej Geršl šířeji nahlédnout do fungování a financování stránky, o kterou se zajímalo Vojenské zpravodajství. Jeho výslech bude pokračovat na příštím jednání.
T-Mobile předložil soudu stanovisko zpravodajců, ve kterém třeba varují, že prohraje-li T-Mobile soudní při o blokování s webem AC24, může to vést k propadu důvěry mezi soukromníky a státem.
Ve prospěch webu svědčilo šest lidí, mezi nimi i ti, kteří už jsou v alternativní scéně známí. Mávalo se ale i dopisem Vojenského zpravodajství, který měl naopak podpořit legitimitu blokace stránky.
Kauza se vrátila k obvodnímu soudu po rozhodnutí odvolacího senátu. Ten konstatoval, že operátor blokací porušil síťovou neutralitu. Obě strany sporu odmítly smír a chtějí předvolávat svědky.
Blokace údajných dezinformačních webů na začátku války na Ukrajině byla podle Městského soudu v Praze v rozporu s nařízením o síťové neutralitě. Ministři Síkela a Rakušan přitom ujišťovali o opaku.
Chceme změnit systém, potvrdila mluvčí hnutí Poslední generace, které vůbec nepřijde divné, že si klimainfluenceři jezdí odpočinout letadlem na druhý konec světa a zhoršují tak uhlíkovou stopu.
Stockholm podle Stoltenberga udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky. Rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.
Účty novinářů byly zablokovány krátce poté, co Musk uvedl, že podnikne právní kroky proti dvacetiletému vysokoškolákovi a vlastníkovi twitterového účtu, který sledoval pohyb miliardářova letadla.
Vláda zatím navzdory vlastním prohlášením nepřipravuje zákon, který by umožnil blokovat dezinformační weby. Vybrané stránky tak blokují mobilní operátoři po dohodě s vládou.
„Jestli před půl rokem měly ty úspěšné kanály nižší tisíce členů, tak dnes se dostáváme ke dvaceti tisícům,“ popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz výzkumník Josef Šlerka.
Válka na Ukrajině se přelévá na internet. Jak silná je ruská státní propaganda? A můžeme ji úplně vypnout? To ví šéfredaktor serveru Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus David Slížek.
„Neříkám, že blokování je nejlepší cesta do budoucna. Další aktivita má už vycházet od vlády, která by měla mít v ruce nástroje, jak s dezinformacemi pracovat,“ říká Filip v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Normální uživatel by byl zablokován,“ napsal Klausutis v dopisu šéfovi Twitteru s tím, že prezident si v souvislosti s případem vylévá žluč a že Trumpovy příspěvky znevažují památku jeho manželky.
„Byl to problém v automatizovaném systému, který odstraňuje odkazy na škodlivé stránky, chybně odstranil také mnoho dalších příspěvků,“ napsal na twitteru viceprezident společnosti Guy Rosen.
Evropský parlament omezí takzvané zeměpisné blokování v internetových obchodech. Od konce roku budou mít Evropané stejný přístup ke zboží bez ohledu na to, odkud se k e-shopu připojí.
Ministerstvo financí zařadilo první web na seznam nepovolených sázkových her. Zablokovány budou internetové stránky 1xbet.com, za kterými stojí firma 1X Corp NV se sídlem na karibském ostrově Curaçao.
Hraniční přechody s Tureckem opět zablokovali stoupenci bulharských nacionalistů. Chtějí tak zabránit příjezdu autobusů s bulharskými Turky, kteří se chystají vrátit do vlasti a hlasovat v nedělních předčasných volbách. Podpora Ankary jedné z bulharských protureckých stran vyvolala diplomatickou roztržku mezi Bulharskem a Tureckem.
Turecko přerušilo spolupráci s ostatními členskými státy NATO a zeměmi ve vojenském partnerství s aliancí, zřejmě v rámci kulminujícího diplomatického sporu s Nizozemskem a Německem. Podle úředních a neoficiálních zdrojů v alianci, které cituje agentura Reuters, Ankara zablokovala některé akce plánované pro letošní rok, včetně vojenských cvičení, politických akcí či plnění civilních projektů.
Sdílení vlastních intimních snímků, sexting, se stalo velkým problémem mezi britskými dětmi. Tyto záběry se často stávají předmětem kyberšikany. Vláda chce, aby sociální sítě a mobilní operátoři zasáhli.
Online obchody v Evropské unii nebudou smět omezovat prodej pro zákazníky z jiných členských zemí. Na odstranění takzvaného geoblockingu při online prodeji se v Bruselu dohodli zástupci států. S opatřením, které má zrovnoprávnit postavení zákazníků v celé Unii, musí ještě souhlasit Evropský parlament.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) možná našel způsob, jak odblokovat telefon iPhone podezřelého zločince bez pomoci společnosti Apple, která tyto přístroje vyrábí. V pondělí to podle agentury AP uvedly americké úřady. Apple mezitím podle britského zpravodajského serveru BBC potvrdil, že soudní řízení v této věci plánované na dnešek bylo na žádost amerického ministerstva spravedlnosti odročeno.
Boj o reklamu. I tak by se dal popsat spor mezi internetovými servery a společností O2. Ta totiž uvažuje o tom, že bude zákazníkům nabízet možnost blokovat reklamu. Ti, kteří publikují na českém internetu, jsou proto připraveni zablokovat svůj obsah jako odvetu. Plán operátora by navíc mohl být v rozporu s evropskými nařízeními.
Europol se chystá vytvořit nový tým, který se zaměří na identifikaci a blokování účtů na sociálních sítích používaných členy nebo příznivci radikální organizace Islámský stát. Informoval o tom dnes britský list The Guardian. Evropský policejní úřad bude od 1. července, kdy nový tým zahájí svou činnost, úzce spolupracovat s několika sociálními sítěmi.