Plavidlo, které těsně před nárazem postihl výpadek proudu, na konci března narazilo do mostu Francis Scott Key Bridge a způsobilo jeho zřícení. Neštěstí si tehdy vyžádalo šest životů.
Po více než dvou měsících se podařilo zprůjezdnit hlavní plavební dráhu do přístavu Baltimore. Přístav zablokovalo 26. března zřícení silničního mostu, do kterého narazila obrovská kontejnerová loď.
Nákladní loď postihly několik hodin před vyplutím dva výpadky proudu. Další dva přišly bezprostředně před havárií, která skončila zřícením ocelové mostní konstrukce.
Američtí představitelé po incidentu uváděli, že nevidí důkazy o úmyslném zasažení mostu, ovšem hodlají hnát k odpovědnosti aktéry, kteří budou považovaní za potenciální viníky jeho zničení.
Týmy záchranářů vyzdvihly první kus zříceného baltimorského mostu, aby umožnily přístup lodím k místu neštěstí. Je to první krok složitého procesu znovuotevření zablokovaného přístavu v Baltimoru.
Zřícení mostu v americkém Baltimoru může mít výrazné ekonomické dopady. Úterní neštěstí totiž prakticky uzavřelo tamní přístav, který byl 9. nejrušnějším v USA.
Marylandská policie uvedla, že vzhledem k nízké teplotě vody a době, která uplynula od zřícení mostu Francis Scott Key Bridge, existuje jen malá naděje, že by se šest pohřešovaných našlo živých.
„Podle mě bude ve vodě propletenec různých segmentů, které se musí rozpálit. To je práce pro týmy potápěčů na dlouhou dobu,“ popisuje Pavel Ryjáček z ČVUT.
Na mostě, který měřil 2,5 kilometru, byla čtyřproudová silnice. Podle mluvčího hasičů spadlo do řeky až 20 lidí, dva už se podařilo zachránit. K incidentu došlo v 1.30 místního času, tedy v 6.30 SEČ.
Jeho literární nepřátelé ho vylíčili jako „nejhanebnějšího chlapa literárního světa.“ Obdivovatelé, k nimž patřil třeba francouzský básník Charles Baudelaire, v něm viděli aristokrata ducha.
Představte si dva Čechy. Jeden bydlí v texaském El Pasu a druhý v Baltimoru na východním pobřeží. Dělí je 3500 kilometrů, ale jedno mají společné: volební místnost při hlasování do sněmovny.
Slavná Univerzita Johnse Hopkinse to považuje za prospěšnou kultivaci svého okolí, tamní chudá černošská komunita za jedno z nejdrastičtějších vysídlování poslední doby.
Hasiči uvedli, že šlo o výbuch plynu s tím, že přesná příčina neštěstí se vyšetřuje. The Baltimore Sun loni napsal, že úniky plynu jsou v oblasti čím dál častější vzhledem k zastaralému potrubí.
V roce 2019 bylo v Baltimoru zavražděno 348 lidí, což je v přepočtu na počet obyvatel americký rekord. Podle policie bude systém sloužit k vyšetřování vražd, loupežných přepadení a krádeží automobilů.
Státní zástupkyně Marilyn Mosbyová uvedla, že si policie řadu svědeckých výpovědí vynutila nátlakem na nezletilé svědky, kteří později svá tvrzení stáhli.
Ministerstvo vnitra se postavilo proti plánu na zpřísnění bezpečnostních požadavků na resortní počítačové systémy. Podle ministra by to vyšlo dráž než případné odstranění následků hackerského útoku.
Předseda parlamentního výboru pro dohled a reformu Cummings krátce před Trumpovým útokem kritizoval podmínky, které panují v uprchlických táborech na jižní hranici USA, informovala agentura Reuters.
Už několik let se o něm říká, že má jako první Čech blízko ke startu ve slavné Major League Baseball. Teď je ale Martin Červenka startu v MLB nejblíž v kariéře.
Jediný český profesionální baseballista Martin Červenka prodloužil smlouvu s americkým týmem Baltimore Orioles. Klub hrající slavnou Major League Baseball si českého hráče pojistil o další rok.
V americkém Baltimoru propukly oslavy poté, co se úřady rozhodly obvinit šest policistů kvůli smrti 25letého Freddieho Graye. Afroameričan zemřel v policejní vazbě na následky zranění páteře. Případ vyvolal rozsáhlé protesty v Baltimoru i v dalších amerických městech. Baltimorská prokurátorka Marilyn Mosbyová označila mladíkovu smrt za vraždu.
Úřady v americkém Baltimoru obviní z trestného činu šest policistů, kteří se podíleli na zatčení Freddieho Graye. Oznámila to městská státní zástupkyně, která zároveň označila smrt pětadvacetiletého Afroameričana za vraždu. Freddie Gray zemřel v policejní vazbě na následky vážného zranění páteře. Jeho smrt rozpoutala protesty v Baltimoru i řadě dalších amerických měst.
Několik amerických měst demonstrovalo na znamení solidarity s protesty v Baltimoru. Tisíce lidí vyšly do ulic od New Yorku až po Seattle. V Baltimoru se situace po pondělních nepokojích pomalu vrací do normálu. Napětí ale přetrvává.
Den po masivních protestech v Baltimoru se situace uklidňuje. I po zákazu vycházení ale v ulicích zůstalo několik desítek lidí. Napětí kvůli protestům a pondělnímu rabování dál přetrvává. Situaci na místě sledují policejní jednotky.