Fotografie z 90 % území a pouliční kamery. Baltimore zavádí opatření kvůli rekordní kriminalitě
Americké město Baltimore zavádí letecké snímkování 90 procent svého území s cílem zastavit rekordní zločinnost, která město sužuje už řadu let. Ve vteřinových intervalech budou městské ulice po dobu šesti měsíců fotografovat až tři letouny vybavené speciálními aparáty. V roce 2019 bylo v Baltimoru zavražděno 348 lidí, což je v přepočtu na počet obyvatel americký rekord.
S pomocí počítačového programu bude z pořízených fotografií sestaven průběžný záznam, jemuž ve městě neunikne nikdo, kdo se ocitne pod otevřeným nebem. Dalšími pomůckami budou pouliční videokamery, automatické monitorování poznávacích značek a zvuková policejní čidla, která upozorňují na možné výstřely.
Zločinci se přizpůsobili pandemii, uvádí Europol. Klesá počet vloupání, výrazně posílila kyberzločinnost
Číst článek
Policie ujišťuje veřejnost, že nový systém bude sloužit jen k vyšetřování vražd, loupežných přepadení a krádeží automobilů.
Proti jeho nasazení protestovala Americké unie občanských práv (ACLU), podle níž jde o špehování a porušení občanských práv. Podle agentury AP je ale v Baltimoru strach z násilností takový, že lidem detailní sledování většinou nevadí.
Získaná data bude zpracovávat firma Persistent Surveillance Systems z Ohia a financovat projekt bude texaská miliardářská rodina Arnoldových. Letecké snímkování bylo v Baltimoru krátce tajně zavedeno už v roce 2016, když se ale projekt prozradil, policie ho odvolala.
Baltimore, kde žije 600 000 obyvatel, se s brutálním nárůstem zločinnosti potýká řadu let. Od roku 2015 přišlo ve městě rukou vraha každý rok o život víc než 300 lidí. Letos už policie eviduje 89 vražd. Efekt leteckého snímkování a jeho vliv na úroveň zločinnosti budou podle AP zkoumat tři americké univerzity.