Symfonický dokument k oslavě stého výročí rozhlasového vysílání. To je podtitul skladby Lukáše Hurníka Radio, která v pondělí ve světové premiéře zazní v Rudolfinu.
Kbely, hrajem! Pod tímto heslem se v neděli slavilo sté výročí zahájení rozhlasového vysílání na našem území. A to kousek od místa, kde 18. května 1923 pravidelné vysílání začalo.
Nejdřív byla chvíle příprav a ladění a pak nástup na jeviště pod nápis Národ sobě, který předkové dnešních českých krajanů namalovali nad scénu společenského sálu České národní budovy.
O vernisáž byl velký zájem jak mezi krajany, tak i Američany, které Česko zajímá. A v New Yorku měla premiéru i fanfára speciálně složená pro otevření výstavy.
Český rozhlas se zavazuje k udržitelnost a Strategií 27. Šetrnější k životnímu prostředí chce být za pomocí instalace solárních panelů. Situaci ale komplikují finance.
„Tatík nakonec svolil, že smím své luzné tělo propůjčiti do kresleného filmu, jako má americká kolegyně Myška Mickey,“ říká Hurvínek ve filmu „Všudybylovo dobrodružství“, který propagoval rozhlas.
Na koncertu se představili Marek Ztracený, Chinaski, Mirai, Aneta Langerová, Lenka Filipová, Zdeněk Svěrák, Petr Malásek, Michael Kocáb, Dagmar Pecková nebo Kateřina Marie Tichá & Bandjeez.
„Myslím si, že dělat zpravodajství v rádiu není nic světoborného. Dnešní zpravodajství má v porovnání s tím z roku 1965 tento fundament pořád stejný,“ míní moderátor Českého rozhlasu Jan Pokorný.
„Jsou to pro mě úžasné vzpomínky. Doufám, že něco jsem dal i jemu, ale rozhlas dal určitě více mně. Můj profesní život je po 45 let spojený s rozhlasem,“ říká ředitel Rozhlasu a televize Slovenska.
„Mám rád tu intenzitu a variaci mezi zvukem a představivostí posluchače. Dokáže člověka výrazně víc emotivně zaujmout než televize. To člověka obohacuje,“ je přesvědčený datový analytik.
U příležitosti jubilea Českého rozhlasu z obrazovky umístěné nad pódiem k divákům promluvili prezident Petr Pavel, zpěvačka Marta Kubišová, tenistka Barbora Strýcová nebo divadelník Jiří Suchý.
V posledních letech prošlo vysílání Českého rozhlasu několika výraznými změnami. Z analogového přešlo na digitální vysílání. A snaží se využít i nástup umělé inteligence.
Lidé se mohou přijít podívat jak do hlavního sídla na pražských Vinohradech, tak i do regionálních studií Českého rozhlasu. Den otevřených dveří bude zdarma.
47:51
Praha||Mikuláš Kroupa, Michal Šmíd|Historie|Příběhy 20. století
Do první půlky minulého století rádio představovalo nejmodernější sdělovací prostředek. Rozhlas dokázal nejrychleji informovat o dění, přinášet oznámení, odborné přednášky, ale i zábavu.
Aneta Langerová, Chinaski nebo Lenka Filipová vystoupí 18. května v pražských Riegrových sadech. Mají k tomu dobrý důvod, slavit se tam bude 100 let rozhlasového vysílání na našem území.
Třídílná rozhlasová série Petra Vodičky nazvaná Chyceni v éteru vypráví skutečný příběh zakladatelů rozhlasu a Martin Finger v ní hraje hlavní roli inženýra Svobody.