Zpravodaj ČRo: Běloruská policie zastrašuje novináře, kteří informují o akcích opozice
V Bělorusku se stupňuje napětí před parlamentními volbami. Zastrašování opozice je na denním pořádku, ve složité situaci se ale ocitají i novináři. Policisté tento týden zadrželi skupinu domácích i zahraničních žurnalistů, kteří přihlíželi opozičnímu mítinku.
V rukou tajných služeb skončil reportér agentury Reuters, štáb německé televize ZDF a také fotograf americké agentury AP Sergej Gric. Všechno se prý seběhlo velmi rychle a nečekaně.
„Chystali jsme se zpravodajsky pokrýt jednu protestní akci členů opozice. Najednou se objevil minibus bez poznávací značky a z něj vyskočilo několik mužů v civilu. Další tři přiběhli přímo z ulice,“ vzpomíná Gric.
Zpravodaj ČRo Petr Vavrouška se ptal fotografa, kterého zranila běloruská tajná policie
Policisté podle něj viděli, že se jedná o zaměstnance médií. „Měli za úkol ukončit mítink a znemožnit novinářům, aby o něm informovali,“ vysvětluje.
„Nepředstavili se, nic nevysvětlovali a okamžitě se na nás novináře vrhli. Začali nám brát foťáky, kameru a vtáhli nás do minibusu,“ popisuje Sergej pár dní starý incident.
Tím ale problémy novinářů neskončily. „Všem nám sebrali mobilní telefony, nesměli jsme ani jednou zavolat nebo napsat SMS. Na policii nám pak zabavili techniku. Několik hodin nás vodili z jedné kanceláře do druhé, ale vůbec na nic se nás neptali,“ říká Sergej Gric.
Policista mu doporučil, ať na opoziční akce nechodí
Po několika hodinách policisté vrátili novinářům fotoaparáty a kamery, veškerý materiál byl ovšem vymazán a zničen. Před propuštěním dostali ještě tajné doporučení.
„Byl to zajímavý dialog. Člověk v civilním oblečení, který nám vracel osobní doklady, nám poradil, ať už nikdy na takové akce nechodíme. Policie se k nám prý totiž bude chovat stejně,“ upozorňuje Gric.
V minulosti ho při práci zadrželi už několikrát, jedná se o formu zastrašování. Tentokrát ale Sergeje tajní policisté zbili. Výsledkem je velký monokl pod pravým okem. Řešit takovou situaci ovšem podle Grice není jednoduché.
„Navštívil jsem lékaře a vysvětlil jim, co se stalo, že mě napadli neznámí muži. Povinností doktorů je ale všechny takové případy hlásit na policii. No a za hodinu mi zavolali policisti a řekli mi, ať se u nich stavím a podám vysvětlení,“ vysvětluje.
Teď čeká, jestli policisté najdou a usvědčí člověka z vlastních řad. Uvědomuje si ale, že to je v běloruských reáliích čistá utopie.
„Udělal jsem, co bylo potřeba. Sepsal jsem oznámení pro policii, požádal jsem ji, ať vše vyšetří, najde viníky a potrestá je. Tak uvidíme, co se bude dít dál,“ uzavírá.