Jak se teď žije v Rusku? Lidé ze Západu popisují Moskvu jako unavené město
Když Kreml na konci února vyslal své vojáky na Ukrajinu, řada lidí ze Západu žijících v Rusku začala přemýšlet, jak zemi opustit. Mnozí se ale ve stále izolovanějším státě rozhodli zůstat. O to, jak se jim teď žije, se zajímal nezávislý ruský server Moscow Times.
Po více než sto dní trvající ruské invazi na Ukrajině popisují západní obyvatelé žijící v Moskvě město jako unavené.
Vnímají ho také jako místo, kde se obávají projevit své názory. Navzdory tomu ale život v ruské metropoli možná překvapivě pokračuje víceméně normálně.
Žádná z osob, kterou Moscow Times vyzpovídal, se nemusela bát o svou fyzickou bezpečnost a nezaznamenala ani žádné nepřátelské kroky ze strany úřadů nebo obyčejných Rusů.
Nicméně kremelská propaganda prý ovlivňuje vztahy západních obyvatel města s ostatními, což vede k opatrnosti při vyjadřování názorů.
„Myslím, že každý si teď musí dávat větší pozor na to, co mezi lidmi říká,“ uvedla Američanka, která si nepřála zveřejnit své jméno a která v Moskvě působí jako učitelka. Dodala, že kvůli napjaté atmosféře je nyní obtížnější najít podobně smýšlející lidi.
„Je pravda, že zájem o politiku v poslední době roste. Na jedné straně se společnost rozděluje a lidé si musí dávat pozor na jazyk. Na druhé straně mě ale těší, že se lidé zajímají a dělají si vlastní průzkum situace,“ říká Léo Pigot, francouzský sýrař žijící v Petrohradu.
Sledování výkyvů
Západní sankce už Rusko prakticky odřízly od globálního finančního systému a téměř znemožnily převody peněz mezi ruskými a jinými bankami. Na to naráží nizozemský manažer Kaj Vollenhoven z Petrohradu.
„Vedu život ve dvou zemích, které si navzájem zablokovaly finanční toky. Sledování výkyvů měn a omezení bankovních služeb v obou zemích se teď stalo součástí mého života víc, než kdykoli v minulosti,“ cituje Holanďana Moscow Times.
Jiní evropští a američtí obyvatelé Moskvy si stěžují, že finanční izolace způsobuje problémy v přístupu k soukromé zdravotní péči a vede také ke zvyšování cen základního zboží a letenek. Jeden dotazovaný diplomat, který si přál zůstat v anonymitě, řekl, že ruská metropole přestává být internacionální.
„Z Moskvy plné mezinárodních značek a cizojazyčných služeb se stává provinční město,“ komentuje situaci diplomat. Podle výzkumu globální společnosti NielsenIQ se od začátku války na Ukrajině v Rusku výrazně snížila rozmanitost spotřebního zboží, včetně drogerie a potravin.
Hospodářské sankce navíc ovlivňují i byznys provozovaný lidmi ze Západu. Britka Helene Lloydová, která je vedoucí jedné petrohradské poradenské firmy v oblasti turismu a marketingu, uvedla, že její podnik hospodářskou ránu pocítil prakticky okamžitě.
„Protože jsme měli mnoho evropských zákazníků a podnikáme v oblasti cestovního ruchu, ztratili jsme většinu klientů,“ vysvětlila podnikatelka. Dodala, že i přes nepříznivou situaci plánuje v Rusku zůstat. Její firma se také rozhodla otevřít novou pobočku v neutrálnějším Kazachstánu.
Země bez příležitostí
„Realisticky řečeno nevidím v Rusku žádné velké příležitosti nejméně příštích pět let. Nějakou dobu totiž bude trvat, než se současné napjaté vztahy vyřeší,“ myslí si Lloydová.
I přes aktuální situaci se ale každodenní život cizinců žijících v Rusku v mnoha ohledech příliš nezměnil, alespoň prozatím. „Obchody jsou stále zásobované, veřejná doprava funguje, stejně jako mnoho služeb, které jsem využíval,“ potvrdil ruskému nezávislému serveru Moscow Times manažer Vollenhoven.
Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravil Jakub Rerich.