Zelenskyj jednal s Guterresem a Erdoganem, žádá OSN o ochranu Záporožské elektrárny
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve Lvově ve čtvrtek setkal s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle Zelenského spolu jednali o dodávkách obilí z Ukrajiny a ochraně Záporožské jaderné elektrárny. S Erdoganem jednal Zelenskyj rovněž o výstavbě továrny na výrobu tureckých armádních dronů na Ukrajině. Informace přinesl zpravodaj Radiožurnálu na Ukrajině Martin Dorazín.
Po setkání s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem Zelenskyj uvedl, že se dohodli na pokračování koordinace dohody o zajištění vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře.
Zelenskyj zároveň řekl, že Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a její osvobození od ruských vojsk. Varoval, že útoky na elektrárnu by mohly mít katastrofické následky pro celý svět.
„OSN musí zajistit bezpečnost tohoto strategického objektu, jeho demilitarizaci a úplné osvobození od ruských vojáků,“ napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram po setkání s Guterresem v ukrajinském Lvově.
‚Za autem padaly rakety, jedna za druhou.‘ Na Donbasu dál rozvážejí dobrovolníci lidem potraviny
Číst článek
„Tento vědomý teror ze strany agresora může mít globální katastrofické důsledky pro celý svět,“ zdůraznil ukrajinský prezident, který Rusko v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou viní z terorismu a jaderného vydírání.
Rusko a Ukrajina se obviňují z provokace
Kyjev a Moskva se v posledních dnech vzájemně obviňují z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny, kterou od března okupují ruští vojáci.
Guterres již dříve navrhl, aby kolem této největší evropské jaderné elektrárny vznikla demilitarizovaná zóna. Rusko návrh ale opakovaně odmítlo, podle něj by v takovém případě elektrárna mohla přijít o potřebnou ochranu.
Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek znovu označilo tento plán za nepřijatelný. Místo toho hrozí odstavením dvou fungujících bloků jaderné elektrárny.
Moskva zároveň obvinila Kyjev, že chce v pátek, kdy bude Guterres stále na Ukrajině, podniknout „rozsáhlou provokaci“ v elektrárně, která by mohla vyvolat jadernou havárii.
Moskva tvrdí, že případná havárie by mohla způsobit, že radioaktivní látky zasáhnou i Polsko, Německo a Slovensko, informovala agentura Reuters. Obvinění ale nemůže ověřit.
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že ukrajinské dělostřelectvo se z pozic ve městě Nikopol chystá v pátek ostřelovat elektrárnu, aby následně Kyjev mohl z katastrofy obvinit ruské ozbrojené síly, uvedl list Kommersant.
Konašenkov kromě toho tvrdí, že Rusko u elektrárny nemá žádné těžké zbraně, ale pouze jednotky určené k ochraně objektu.
Nevěřit domněnkám
Ukrajinská vojenská rozvědka naopak z přípravy provokace v elektrárně obvinila Rusko. Podle rozvědky o chystaném ruském útoku svědčí skutečnost, že Rusové dali pracovníkům zařízení na pátek nečekaně volno.
„V Záporožské jaderné elektrárně bude 19. srpna přítomen pouze provozní personál. Žádným dalším zaměstnancům nebude vstup umožněn. Je také známo, že objekt narychlo opustili představitelé Rosatomu (ruského energetického podniku), kteří byli přitom v poslední době stále v elektrárně,“ citovala agentura Unian oznámení ukrajinské rozvědky.
V případě havárie by podle modelu vypracovaného ukrajinským hydrometeorologickým ústavem radioaktivní látky postihly především Ukrajinu a sousední země, ale i část České republiky.
Český úřad pro jadernou bezpečnost ale tento týden upozornil, aby lidé nepodléhali apokalyptickým spekulacím.
Sdělil, že při uvolnění radioaktivních látek by bylo nezbytné přijímat ochranná opatření pro obyvatelstvo maximálně do vzdálenosti několika set kilometrů od elektrárny. Ukrajinská elektrárna je od českých hranic vzdálena přes 1000 kilometrů.