Turecko stáhlo z vod u Kypru průzkumnou loď Yavuz. Mohlo by to přispět ke zmírnění napětí
Turecká loď Yavuz v pondělí opustila vody jihozápadně od Kypru, kde prováděla průzkum surovinových ložisek. Původně měla na místě být podle Ankary do 12. října, ale v pondělí dorazila do tureckého Taşucu v provincii Mersin. Přesun lodě může pomoci zmírnit napětí panující ve východní části Středozemního moře kvůli sporům o právo na průzkum, uvedla agentura Reuters.
Loď Yavuz operovala u Kypru od loňského července, letos se přesunula jihozápadně od ostrova.
Na zemi, na moři i ve vzduchu. Ankara ohlásila vojenské cvičení s tureckou částí Kypru
Číst článek
Spory o průzkum těžby mezi Tureckem na jedné straně a Řeckem a Kyprem na straně druhé se řešily i na úrovni Severoatlantické aliance. Řecko a Turecko se minulý týden dohodly na mechanismu, který má zabránit incidentům mezi armádními plavidly a letadly.
V Turecku má v pondělí jednat šéf NATO Jens Stoltenberg, který se pak přesune do Řecka. Také Evropská unie se sporem zabývala a v pátek oznámila, že pokud Turecko své aktivity ve sporných vodách Středozemního moře neukončí, je připravena k postihu.
Napětí ve východním Středomoří narůstalo od srpnové kolize řecké fregaty s tureckým válečným plavidlem poblíž turecké průzkumné lodě. Polevilo až ve chvíli, kdy se Turecko a Řecko v září dohodly, že obnoví rozhovory kolem sporů o těžbu. Tato jednání jsou přerušena od roku 2016. Pokračující činnost plavidla Yavuz k napětí přispívala.