Na zemi, na moři i ve vzduchu. Ankara ohlásila vojenské cvičení s tureckou částí Kypru
Turecko ohlásilo nové vojenské cvičení ve východním Středomoří, které začne v neděli poblíž ostrova Kypr. Informovala o tom v sobotu s odvoláním na turecké ministerstvo obrany agentura DPA. Manévry se uskuteční v době zvýšeného napětí, které v oblasti panuje kvůli tureckému průzkumu těžby ropy a zemního plynu.
Cvičení s názvem Středozemní bouře by mělo trvat do čtvrtka. Manévrů se zúčastní i síly mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Cílem je podle Ankary posílení „oboustranného tréninku, spolupráce a vzájemné součinnosti“. Odehrávat se bude na zemi, na moři i ve vzduchu.
Vychladne řecko-turecký spor? Představitelé Ankary a Atén souhlasili s jednáním na půdě NATO
Číst článek
Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci minulý týden uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek oznámil, že Atény a Ankara souhlasily se zahájením rozhovorů, které mají vést k uvolnění nynějšího napětí. Zprostředkovat rozhovory se snaží také německá diplomacie.
Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Stát na severu Kypru ale uznává jen Turecko.
V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem Evropské unie.