O páteční zadržení norské lodi Silver Dania zažádaly lotyšské úřady. Norská police bude ve vyšetřování pokračovat, důvody pro setrvání plavidla v norském Tromsö však již nevidí.
Původně měla loď s naftovým generátorem vyplout právě 11. září minulého roku, kdy se most v Drážďanech zřítil, proto bude první nákladní lodí z Česka, která může proplout.
Loď Vežen zadržela pobřežní stráž v neděli v rámci vyšetřování „závažné sabotáže“. Poškozený optický kabel vede mezi lotyšským přístavem Ventspils a švédským ostrovem Gotland.
Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z 16členné posádky jsou nezvěstní. Loď spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.
Hlídky nyní kontrolují pobřeží v délce 70 kilometrů. Na úklidových pracích se podílí více než 1000 lidí, z pláží bylo dosud odstraněno na 80 tun ropy, uvedla agentura DPA.
Podle analytiků zpravodajských informací Navy Lookout loď může nasazovat hlubinné ponorky a několikrát byla spatřena v blízkosti podmořské infrastruktury.
Plachetnici Charles W. Morgan na vodu poprvé spustili v roce 1841. Sloužila velrybářům 80 let a za tu dobu prorážela led u obou pólů, překonala nespočet bouří a navštívila stovky přístavů.
Útoky povstalců na lodě v Rudém moři významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby svá plavidla posílaly raději delší a dražší trasou kolem jižní Afriky.
Nákladní loď postihly několik hodin před vyplutím dva výpadky proudu. Další dva přišly bezprostředně před havárií, která skončila zřícením ocelové mostní konstrukce.
Oheň veze loď Belem z roku 1896, je stará přesně jako moderní olympijské hry. Plachetnice se přiblíží k Marseille ve středu v poledních hodinách, připojí se k ní přes tisíc lodí a člunů.
Federální kalifornský soud v listopadu uznal kapitána Jerryho Boylana vinným z nedbalosti s následkem zabití. Ve čtvrtek mu soud vyměřil čtyři roky vězení.
„Naprostá většina dat, která nyní putují mezi státy a kontinenty, se přenáší podmořskými kabely,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký námořní důstojník Jack Shis.
Američtí představitelé po incidentu uváděli, že nevidí důkazy o úmyslném zasažení mostu, ovšem hodlají hnát k odpovědnosti aktéry, kteří budou považovaní za potenciální viníky jeho zničení.
Francouzi posílají do operací novou jadernou útočnou ponorku. Jde o druhou ponorku nejmodernější třídy Suffren. Nová ponorka Duguay-Trouin je větší a víceúčelovější než předchozí ponorky.
Marylandská policie uvedla, že vzhledem k nízké teplotě vody a době, která uplynula od zřícení mostu Francis Scott Key Bridge, existuje jen malá naděje, že by se šest pohřešovaných našlo živých.
„Podle mě bude ve vodě propletenec různých segmentů, které se musí rozpálit. To je práce pro týmy potápěčů na dlouhou dobu,“ popisuje Pavel Ryjáček z ČVUT.
Na mostě, který měřil 2,5 kilometru, byla čtyřproudová silnice. Podle mluvčího hasičů spadlo do řeky až 20 lidí, dva už se podařilo zachránit. K incidentu došlo v 1.30 místního času, tedy v 6.30 SEČ.
V Pásmu Gazy, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu lidí, z nichž většina musela kvůli bojům opustit domovy, hrozí podle OSN hladomor přibližně čtvrtině obyvatel.
Jemenští povstalci Húsíové v Rudém moři zaútočily na americkou loď Pinocchio. Podle mluvčího Saríji následovat budou následovat další útoky během muslimského postního měsíce ramadánu.