‚Vztahy USA s Indií jsou na vzestupu.‘ Prezident Biden s premiérem Módím se dohodli na úzké spolupráci
Together, the United States and India – the world's oldest and largest democracies – are a combined force for global good.
— President Biden (@POTUS) June 22, 2023
It's my pleasure to welcome Prime Minister Modi to the White House to strengthen our partnership for decades to come. pic.twitter.com/cj8d3Xzn8K
Indicko-americké vztahy jsou nejsilnější v dějinách, uvedl ve čtvrtek po jednání s indickým premiérem Naréndrou Módím americký prezident Joe Biden. Obě země se dohodly na blízké obranné spolupráci a kooperaci na poli umělé inteligence (AI), v moderních technologiích, polovodičích, či při výzkumu vesmíru, řekl šéf indického kabinetu. Zároveň je podle něj Indie připravená podpořit mírové řešení konfliktu na Ukrajině.
„V nejdůležitějších otázkách, těch, které určují budoucnost, se naše země podporují, a to i v kritických regionálních a globálních otázkách,“ řekl americký prezident v úvodním projevu na tiskové konferenci v Bílém domě. Na vzestupu jsou podle něj i ekonomické vztahy obou zemí.
Biden i Módí čtvrteční jednání, kterému předcházelo podle amerických médií pompézní přivítání, označili za produktivní. „Vztahy Spojených států s Indií jsou nejsilnější, nejtěsnější a nejvíc dynamické v historii,“ řekl Biden.
Obě země po jednání plánují oznámit rozsáhlé obchodní dohody týkající se polovodičů, nerostných surovin či obrany. Spojené státy jsou pro Indii největším obchodním partnerem, ale USA mají mnohem větší obchodní vztahy s Čínou, Evropskou unií a severoamerickými sousedy.
„Prezident Biden a premiér Módí potvrzují, že rozhodující roli při prohlubování našeho partnerství budou hrát technologie,“ píše se ve společném prohlášení, které zveřejnil Bílý dům.
Vesmírné agentury obou zemí například chtějí do konce letošního roku vypracovat plán spolupráce pro lety do vesmíru s lidskou posádkou, přičemž americká strana poskytne výcvik indickým astronautům. Spolupracovat chtějí i ohledně „příležitostí i značných rizik spojených s umělou inteligencí“.
Protiváha Číně
Spojené státy si od spojenectví s Indií slibují vytvoření strategické i obchodní protiváhy Číny, jejíž vliv regionu narůstá. Někteří analytici podle agentury Reuters však zpochybňují ochotu Indie postavit se Pekingu například v otázce Tchaj-wanu a Bidenovu administrativu také frustrují úzké vztahy Indie s Ruskem.
Americký prezident a indický premiér se setkají ve Washingtonu. Jednat budou o dodávkách zbraní
Číst článek
Dillí zastává ohledně ruské agrese na Ukrajině jiný postoj než Washington, který Ukrajinu podporuje diplomaticky, finančně i materiálně.
I o humanitární tragédii na Ukrajině v Oválné pracovně oba politici hovořili, řekl novinářům Biden. Indie odmítá odsoudit ruskou invazi do sousední země a dlouhodobě hovoří o potřebě diplomatického smíru. Módí dnes v souladu s tím uvedl, že plně podporuje mírové řešení situace na Ukrajině.
Indický premiér, který ve čtvrtek podle listu The New York Times odpovídal na tiskové konferenci po schůzce s Bidenem podle všeho na první otázky novinářů za svůj devítiletý mandát, také odmítl obavy ohledně potírání svobody tisku či zásahům proti menšinám v Indii.
V tomto ohledu jeho návštěvu Spojených států předtím kritizovali někteří obránci lidských práv či američtí zákonodárci.
„Demokracie je v naší DNA, v našem duchu, proudí v našich žilách,“ řekl Módí. „Není tu žádný prostor pro diskriminaci,“ dodal.
Indický premiér ještě ve čtvrtek vystoupí v Kongresu a následně se dnes večer místního času zúčastní velkolepé státní večeře.