‚Jsme v základním táboře.‘ Španělská ultrapravice má po 44 letech poslance, čekala ale lepší výsledek

„Tohle je jen začátek,“ prohlásil lídr španělské ultrapravicové strany Vox Santiago Conde. Čtyři měsíce po úspěchu v regionálních volbách v Andalusii míří Vox s deseti procenty do národního parlamentu jako pátá nejsilnější strana. Ve volebním štábu v Madridu se mělo v neděli bouřlivě oslavovat, 24 poslaneckých mandátů ale bylo hluboce pod očekáváními španělských nacionalistů.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr strany Vox Santiago Abascal Conde

Lídr strany Vox Santiago Abascal Conde | Foto: Manu Fernandez | Zdroj: ČTK/AP

Strana Vox si za volební štáb vybrala madridský hotel Fénix, nedaleko sídla pravicové Lidové strany. Právě lidovcům, kteří utrpěli volební debakl, strana odčerpala voliče. Ostatně právě nespokojení poslanci lidovců Vox před pěti lety zakládali.

Vox je zároveň první ultrapravicovou stranou, která od pádu Frankovy diktatury v roce 1975 zasedla v parlamentu. Radost z historického úspěchu ale Voxu kazil nižší výsledek, než si přáli a odhadovali její lídři.

‚Vytvoříme proevropskou vládu.‘ Španělsko čeká složité povolební vyjednávání, povedou ho socialisté

Číst článek

Šéf madridské buňky dokonce tipoval až 70 mandátů a strana se viděla ve vládě s konzervativními lidovci a středopravicovou stranou Ciudadanos. Lepší výsledek jí přisuzovaly i předvolební průzkumy.

S 24 poslanci nakonec Vox nebude mít podle povolební matematiky na sestavování nové vlády rozhodující vliv. „Teprve začínáme. Máme náš hlas v Kongresu, hlas, který před tím neexistoval,“ prohlásil podle deníku El País v neděli po zveřejnění prvních výsledků lídr Voxu Santiago Abascal Conde.

Výsledek je podle Abascala, který stojí v čele strany od září 2014, „důvodem k radosti i k obavám“, protože se pravicový blok nedokázal „zbavit Lidové fronty“, kterou označuje předpokládanou vládní spolupráci socialistů, druhou největší levicovou stranou Unidos Podemos a regionálními stranami. „Španělsko je na tom hůř, než bylo včera. Vox je potřeba víc než kdy dřív,“ dodal Abascal.

„Víte, jak se leze na horu, viďte? Jsme v základním táboře, právě jsme se tam dostali. Teď je čas vyšplhat na vrchol,“ cituje El País nedělní výroky generálního tajemníka strany Javiera Ortegy Smitha.

Témata, jež byla dosud tabu

Symboly feministického hnutí, anarchistů, srp a kladivo, ale i vlajka symbolizující hnutí za rovnoprávné postavení sexuálních menšin, logo deníku El País nebo katalánská vlajka – takoví nepřátelé stáli před rytířem se španělskou vlajkou a logem strany Vox na zádech.

Grafika, kterou zveřejnila strana na svém twitteru během volební neděle, zhruba vystihuje její politický program. Kritici jí vyčítají islamofobii, xenofobii i misogynii – tedy odpor k ženám.

⚔🇪🇸 ¡Qué comience la batalla!

#PorEspaña

11:09 – 28. 04. 2019

4827 13307

Zmíněného tajemníka Ortegu, který je bývalým členem speciálních jednotek španělské armády (přezdívaných zelené barety), od letošního dubna vyšetřuje prokuratura kvůli možnému deliktu podněcování k nenávisti.

Generální tajemník strany Vox Javier Ortega Smith (uprostřed) | Foto: Manu Fernandez | Zdroj: ČTK/AP

Porušit zákon měl výrokem o „islámské invazi“. „Budeme silnější vůči společnému nepříteli, který má velmi jasné jméno a já to nepřestanu říkat. Náš společný nepřítel, nepřítel Evropy, pokroku, demokracie, rodiny, života a budoucnosti se jmenuje islámská invaze,“ řekl loni v září.

Politici Voxu jsou autory i výroků o „šovinistickému feminismu a genderovému totalitarismu“, strana také tvrdí, že stávající zákony proti domácímu násilí jsou nespravedlivě nastavené vůči mužům.

„Španělští voliči byli proevropsky naladěni, a některá extrémnější, konzervativnější témata tam byla tabu, zejména z důvodu zkušenosti s Frankovou diktaturou. Strana Vox teď tato témata otevřela,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu iberoamerikanista Traian Urban z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha.

Katalánská karta

Důležitým tématem celé kampaně byla i jednota země a téma katalánského separatismus. „Nedovolíme, aby nás Barcelona nebo Brusel rozdělily,“ hlásil Vox před volbami. Premiéra Pedra Sáncheze ale za vyjednávání s katalánskými separatisty kritizovaly i další pravicové strany.

Lídr socialistů před volbami připustil, že v zájmu řešení napjaté situace okolo Katalánska je jednání se zástupci tohoto autonomního regionu, dodal však, že na požadavek nezávislosti však nikdy přistoupit nehodlá.

Hajlující muž na Václaváku? ‚Nezasáhnout byla taktika,‘ říká policie. Případ prověřuje

Číst článek

Voliče naopak mobilizoval obavami před nástupem krajní pravice. „Strašák pravicové strany donutil jít k volbám širokou masu, a socialistům se podařilo zmobilizovat velkou část politického spektra voličů, což jim pomohlo k volebnímu zisku,“ doplnil Urban.

Gratulace z Paříže a z Říma

Nová španělská vláda podle pozorovatelů vznikne až po květnových volbách do Evropského parlamentu. Na úspěch Voxu v nich přitom sází nacionalisté a odpůrci imigrace z Francie a Itálie.

Lídrovi španělské ultrapravice Abascalovi už gratulovala šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová a vůdce italské Ligy Matteo Salvini.

„Blahopřání Santi Abascalovi a přátelům z Voxu za vstup do španělského parlamentu: z 0 na 24, s více než 10 procenty!,“ napsal twitteru italský ministr vnitra Salvini. „Národy potřebují nadšené obránce,“ dodala Le Penová, jejíž nacionalistická strana kritizuje EU za uzurpování pravomocí na úkor národních států.

Oba politici chtějí po evropských volbách vytvořit v parlamentu s asi desítkou dalších podobně orientovaných stran frakci Evropská aliance pro lidi a národy.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme