Vlna násilí by se z Egypta mohla přenést do oblasti Kaspiku, tvrdí analytici

Po Severní Africe by se mohla ozvat i opozice v Kazachstánu a Ázerbájdžánu, tvrdí agentura Bloomberg. Právě nervozitou po událostech v Egyptě a Tunisku vysvětlují někteří analytici rozhodnutí kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva svolat předčasné volby. V oblasti Kaspiku jsou přitom poslední velké, snadno dostupné a přitom nerozdělené zásoby ropy a plynu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský palác v Astaně, v němž sídlí Nursultan Nazarbajev

Prezidentský palác v Astaně, v němž sídlí Nursultan Nazarbajev | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Podle Michaela Romancova z pražské Metropolitní univerzity mají obě oblasti několik společných rysů. Vedle islámu je to vláda jednoho člověka nebo rodinných klanů. Pro všechny tyto režimy je pak vždy problémem předávka moci.

„Ázerbájdžánci to zvládli, v Kazachstánu chtěli poslanci zrušit volby protože je podle nich Nursultan Nazarbajev tak úžasný, že volby nejsou potřeba a on sám se vůči tomu údajně vymezil. Když Nazarbajev viděl, co se děje v Tunisku a v Egyptě, tak nejspíš znervózněl a řekl, že volby by proběhnout měly,“ myslí si Romancov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Romancov z pražské Metropolitní univerzity

Pokud by v Kazachstánu a Ázerbájdžánu nedošlo k výbuchu násilí a rozpoutání občanské války, která by zasáhla produktovody nebo přímo těžební zařízení, tak podle Romancova dlouhodobé výpadky nenastanou.

„Všichni si uvědomují, že pro tyto země představuje možnost exportu surovin zásadní příjem do státního rozpočtu. Peníze bude přitom potřebovat každá vláda, která bude u moci,“ konstatoval Romancov.

Nynější nepokoje v Severní Africe by ale podle něj mohly výrazným způsobem narušit komunikaci po mořích a oceánech.

„Suezský průplav je důležitá cesta jak pro dopravu ropy, tak i zboží z Číny na evropský trh. Případné prodloužení cesty kolem Afriky může poškodit jak spotřebitele, tedy Evropany a Američany, tak i výrobce, tedy Čínu a další dálněvýchodní ekonomiky,“ řekl Michael Romancov.

Igor Maňour, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme