Vládnout sami nebudeme, možná i opustíme kabinet, připustil Fico

Do parlamentních voleb na Slovensku zbývají poslední dva týdny. Dnes začínají předvolební debaty v médiích a už se nesmí zveřejňovat žádné předvolební průzkumy. Ty poslední naznačují nečekaný vývoj. Vládní strana Smer sice vyhraje ve volbách, ale už nebude vládnout sama. Dokonce může kabinet opustit. V rozhovoru s naším bratislavským zpravodajem Petrem Vavrouškou to připustil i premiér Robert Fico.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico

Předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico | Foto: Filip Jandourek

Premiér Robert Fico a jeho strana Smer nyní vládnou sami. Po volbách ale budou muset hledat koaličního partnera. Podle nejnovějších průzkumů mezi voliči by totiž vládní Smer o většinu v parlamentu přišel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké výsledky voleb očekává slovenský premiér? S Robertem Ficem mluvil zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Ještě vloni na podzim mohl Robert Fico snít o jednobarevné vládě, dnes je realistou a ví, že sám už kabinet nesestaví. „Člověk musí jít k volbám s velkým respektem. Už jsem v politice dostal pár facek. Volby vnímáme s pokorou a budeme se snažit o takový výsledek, který by nám umožnil účast ve vládě,“ poznamenal slovenský premiér.

Podle něj jsou dnes možné pouze dvě varianty. „A my spoléháme na řešení, kdy se sestaví stabilní vláda ze dvou subjektů. Z naší strany a pak z koaličního partnera, se kterým si budeme docela programově blízcí. Nejdůležitější je ale stabilita. Ta bude zásadní kvůli migrační krizi a také předsednictví Slovenska v Radě Evropské unie od července 2016,“ řekl Fico.

Robert Fico | Foto: Reuters

Fico bude spoléhat na nacionalisty

Robert Fico bude pravděpodobně spoléhat na podporu Slovenské národní strany. Nacionalisty už nevede kontroverzní politik Ján Slota, a tak její preference stoupají. Fico si ale uvědomuje i riziko, že vyhrát volby sice může, ale vládu bude sestavovat někdo jiný. Ostatně zažil to už v roce 2010.

„Vnímáme i riziko, že pět nebo šest pravicových stran sestaví širokou pravicovou koalici jako v letech 2010 až 2012. Všechno je teď otevřené, musím počítat s jednou i druhou variantou. Ale děláme všechno proto, aby nám výsledek ve volbách garantoval účast v příští vládě,“ doplnil Fico.

Jenomže důvěra k Ficovi a také k celé jeho straně klesá. Od loňského října ztratil v žebříčku důvěry více než deset procent. Kampaň postavená na boji s migrační krizí ztrácí na dechu. Společnost teď více zajímají problémy ve školství a zdravotnictví. Voliči pravicových stran vycítili, že mají šanci na změnu, že pokračování vlády Roberta Fica není samozřejmostí.

Ve slovenské televizi to potvrdil i Daniel Prokop ze společnosti Median. „Oproti době před dvěma, třemi měsíci, kdy to ještě vypadalo, že Smer dokonce sestaví jednobarevnou vládu, teď pravicoví voliči cítí, že jejich hlas může mít váhu.“

Slovensko míří ke koaličnímu vládnutí

Možnost pokračování vlády jedné strany se tak vzdaluje. Překvapivě Slovákům tato čtyřletá zkušenost stačila. Alespoň to vyplývá z posledních průzkumů veřejného mínění. „Jednobarevnou vládu Smeru by si přálo jen šest procent lidí. A co je ještě zajímavější, pouze dvacet procent voličů Smeru by to přivítalo. To je samozřejmě pro Smer ohrožující faktor,“ varuje Daniel Prokop.

Už se s tím smířil i Robert Fico. „Vracíme se k normálu. Slovensko bylo vždy odsouzené ke koaličním vládám. Jako nejpravděpodobnější variantu vidíme silnou dvojkoalici za účasti Smeru. Ale znovu opakuji, musíme počítat i s širokou koalicí pravicových stran,“ uzavřel slovenský premiér.

Poslední dva týdny před volbami 5. března tak rozhodnou. Vítězství Smeru je sice téměř jisté, ale kdo bude Slovensku nakonec vládnout, je stále ještě otevřené.

Robert Fico | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme