Porazili jsme epidemii, zní z Vietnamu. Země bez oběti covid-19 mírní opatření, s následky přesto bojuje
Vietnam se v současné době řadí mezi země, kterým se daří velmi úspěšně bojovat s epidemií koronaviru. Podle tamní vlády si nákaza v zemi zatím nevyžádala jedinou oběť a v posledních třech týdnech nedošlo k dalšímu komunitnímu šíření viru. Země velmi brzy sáhla k přísným opatřením i intenzivnímu testování a podle mnohých tak předešla katastrofickému scénáři. Nejistota ohledně obnovení chodu společnosti po odeznění epidemie však přetrvává.
První případy infekce koronavirem potvrdily vietnamské úřady už na konci ledna a reakce vlády následovala v podstatě během několika dní.
Na začátku února se země zcela odřízla od Číny, která byla v té době epicentrem epidemie - nejdříve bylo přerušeno letecké spojení, o pár dní později následovalo i uzavření společné hranice. Lidé, kteří do Vietnamu následně přicestovali, museli podstoupit povinnou izolaci.
V Brazílii přibylo za poslední den přes 10 tisíc lidí s nemocí covid-19, nakazil se i mluvčí prezidenta
Číst článek
Během března pak přišla druhá vlna epidemie, při níž se počet nakažených zvýšil z přibližně 20 na 112. Tamní režim tak sáhl ještě k přísnějším krokům. Od začátku dubna platila v zemi celostátní karanténa, přerušeny byly veškeré mezinárodní lety a zakázána byla i shromáždění nad 30 lidí. Vláda zavřela školy, restaurace a bary nebo nařídila povinné nošení roušek na veřejnosti.
Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse eviduje Vietnam od vypuknutí epidemie pouze 288 případů infekce a žádné úmrtí pacienta s nemocí covid-19 (data k 7. 5., pozn. red.). Tím se tedy řadí do velmi úzkého seznamu zemí, které se dokázaly nejhorším důsledkům pandemie překvapivě vyhnout.
Rychlé jednání
Vietnamská reakce na výskyt koronaviru měla různé podoby. Kromě vládních opatření to byla například i veřejná informační kampaň, jejíž vliv později ocenila i Světová zdravotnická organizace. Kromě letáků či speciálních známek zaujala svět i píseň, jejíž text vysvětluje, jak si správně umývat ruce.
A roli také jistě hrála předchozí zkušenost s epidemií SARS z roku 2003 - ta se projevila i v Česku, kde vietnamská komunita v počátečních fázích epidemie pomáhala mezi nepřipravenou veřejnost rozšířit roušky i další potřebnou pomoc.
Jak uvádí britský deník The Guardian, nejvýraznější podíl na pozitivních statistikách mají ale přísná karanténní opatření a intenzivní testování. Vláda velmi brzy zřídila speciální tábory k izolaci desítek tisíc obyvatel, zvýšila potřebnou testovací kapacitu i počet aktivních laboratoří, a s pomocí soukromých společností také uspíšila výrobu a dodávky vlastních testovacích sad.
Celkově bylo ve Vietnamu provedeno k prvnímu květnovému týdnu přes 213 000 testů a, jak uvádí agentura Reuters, v přepočtu na počet potvrzených případů nákazy má země dokonce globální prvenství - na jeden pozitivní výsledek provede přibližně 791 testů. Tchaj-wan, který je druhý v pořadí, jich v tomto ohledu provedl 140. Vietnamu se také daří chránit rizikové skupiny, podle oficiálních údajů tvoří věková skupina nad 60 let necelých deset procent všech nakažených.
Jemen na pokraji katastrofy. ‚Covid-19 není jen další krizí, zemi může zdevastovat,‘ varují organizace
Číst článek
Rozhodné jednání výrazně ulehčila především autoritativní povaha tamního politického systému. „Režim jedná organizovaně a je schopný přijmout celostátní rozhodnutí velmi rychle, a to bez vyvolání kontroverze,“ řekl deníku The Japan Times ředitel kliniky oxfordské univerzity v Ho Či Minově městě Guy Thwaites.
Stejný fakt však zároveň vytváří pochybnosti o spolehlivosti uváděných údajů. Transparentnosti vlády nenapomáhá ani její neochota epidemiologickou situaci blíže komentovat.
Samotné kliniky však uvádějí, že zatajování skutečného stavu epidemie nic nenaznačuje. „Pokud by došlo k většímu komunitnímu a nereportovanému šíření, určitě bychom si toho již všimli,“ uvedl Thwaites.
Nejistá budoucnost
Po třítýdenním období, kdy Vietnam údajně nezaznamenal další komunitní šíření nemoci covid-19, vláda oznámila, že epidemie je na ústupu, a rozhodla se opatření postupně uvolnit. Poprvé od února usednou žáci do školních lavic, v největších městech přestala platit karanténa, otevřít mohou i některé obchody a hotely.
Rekordní nárůst nakažených. V Rusku za den přibylo 11 231 nově nakažených koronavirem
Číst článek
Dopadům globální krize se však země nevyhne. Ačkoli rychlým jednáním zabránila recesi své ekonomiky, jejímu poklesu s největší pravděpodobností nezabrání, a to vzhledem k závislosti na mezinárodním obchodu, který, dle agentury Reuters, tvoří až 70 procent jejího hrubého domácího produktu. Podle Mezinárodní organizace práce může také o práci práci nebo pravidelný příjem přijít až 10 milionů lidí.
Nyní je tak na pořadu dne, jak chod země obnovit. Velká část podniků a obchodů zůstává stále zavřena a mnozí zřejmě již znovu neotevřou. I lidé, kteří trpěli chudobou již před krizí, se z epidemie budou také těžko vzpamatovávat. Na jejich podporu sice vláda schválila záchranný balíček v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, nejistota ale panuje i ohledně znovuotevření hranic a návratu turistů, kteří pro velkou část země představují hlavní zdroj živobytí.
„Část populace ale přežila nástrahy dlouhé války, takže budou určitě schopní se rychle postavit znovu na nohy,“ řekla deníku The Guardian ekonomka Nguyen Van Trang. Světová zdravotnická organizace však přes veškeré své pochvaly směrem k Vietnamu varuje, že země musí v úsilí vytrvat i nadále, jelikož pandemie koronaviru ještě není zdaleka minulostí - a poukazuje především na další vlny nákazy v jiných asijských zemích.