Většina muslimů je v Německu integrovaná, míní protiislámská AfD
Většina muslimů, kteří jsou v Německu, žije v souladu se zákony a je v zemi integrovaná, je přesvědčena Alternativa pro Německo (AfD). Strana, která je známá spíše svou protiimigrační a protiislámskou rétorikou, to podle německých médií píše ve stanovisku k islámu, který zveřejnila v pondělí. Zároveň v něm tvrdí, že islám není náboženství, ale nábožensko-politická doktrína.
Ve spolkové republice na konci roku 2015 žilo 4,4 až 4,7 milionu muslimů, což představovalo 5,4 až 5,7 procenta celkové populace. Dnešní počet muslimů v Německu bude podle všeho o něco vyšší vzhledem k tomu, že loni do země přišlo 280 000 žadatelů o azyl převážně z muslimských zemí.
Šéf sudetských Němců kritizuje Klause za podporu AfD. Vyjadřuji tím hlubokou lásku k Evropě, oponuje
Číst článek
Právě kvůli vysokému počtu běženců z muslimských zemí, kteří do Německa od roku 2015 dorazili, se v zemi vede debata o jejich integraci i o islámu jako takovém. Kancléřka Angela Merkelová (CDU), která je velkou favoritkou nedělních parlamentních voleb, se na začátku září nechala slyšet, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů podle ní přispívají k úspěšnosti spolkové republiky.
Alternativa pro Německo sice výslovně tvrdí, že islám k Německu nepatří, konstatovala však, že „většina muslimů v Německu žije v souladu se zákony a integrovaně a je součástí naší společnosti“. Některá německá média si tak kladou otázku, zda to uvnitř strany všichni vidí stejně.
AfD, kterou odborníci hodnotí jako pravicově populistickou, by se v nedělních volbách měla poprvé dostat do Spolkového sněmu. V průzkumech má podporu devíti až 12 procent voličů.