Jourová uspěla. Europoslanci ji doporučí do funkce místopředsedkyně Evropské komise
Europoslanci doporučí Věru Jourovou z ANO do funkce místopředsedkyně Evropské komise. Radiožurnálu to potvrdily dva zdroje blízké jednáním. Své rozhodnutí europoslanci oficiálně nezveřejňují, dokud nejsou slyšení kandidátů na eurokomisaře u konce. Definitivní potvrzení celé komise bude mít v rukou plénum Evropského parlamentu za dva týdny. Jourová v pondělí odpovídala na otázky členů výborů pro ústavní záležitosti a občanské svobody tři hodiny.
Europoslanci kladli v pondělí Věře Jourové během takzvaného grilování celkem 25 otázek. Podle jejích odpovědí si pak dle informací Radiožurnálu udělali názor, že je kompetentní pro funkci místopředsedkyně Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost.
Většina poslanců dávala už po tříhodinovém slyšení najevo, že byli s jejími odpověďmi spokojeni. Zástupci nejsilnějších europarlamentních frakcí neměli po jejím vystoupení zásadní připomínky. A podle informací agentury ČTK podpořila „s konstruktivními výhradami“ Jourovou i skupina zelených. Jourová tak podle agentury prošla hlasováním zcela hladce.
Česká politička na úvod poslancům představila klíčové pilíře svého budoucího portfolia, mezi něž řadí zejména ochranu demokracie a svobody médií, ale i právního státu. Podle ní tyto oblasti tvoří „evropskou duši“, a právě proto stojí za to je co nejodhodlaněji bránit.
Jedním z nejdůležitějších úkolů podle jejích slov bude i práce na reformě systému výběru a jmenování kandidátů do evropských voleb.
Padl i dotaz ohledně Babiše
První část pondělního slyšení pak patřila především otázkám kolem dodržování vlády práva. Padla ale také otázka ohledně českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, který položil český europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Jourová čelila otázkám europoslancům. Prohlásila, že hodlá rázně hájit právní stát
Číst článek
Jeho dotaz se týkal výroku z ledna 2018, kdy premiér ve spojení se svým stíháním v kauze Čapí hnízdo prohlásil, že trestní orgány pracují na objednávku.
Jourová ale s tvrzením, že v Česku je možné objednat si trestní stíhání, nesouhlasí. Připomněla, že se sama v roce 2006 ocitla ve vazbě na základě nepravdivého obvinění, které bylo součástí „špinavé politické hry“.
„Domnívám se, že od toho roku 2006 česká justice vykonala velkou cestu,“ uvedla členka Babišova hnutí ANO s tím, že nevěří tvrzení „kohokoli, ať by to byl premiér nebo kdokoli jiný“ o možnosti objednat si trestní stíhání.
Evropská komise ale podle ní podobné výroky politiků nekomentuje a jedná až v případě, že dochází ke skutečným změnám ohrožujícím nezávislost justice.
Místo nemá nikdo jisté
Jourová předstoupila před europoslance jako jedna z posledních navržených kandidátů a kandidátek. Takzvané grilování před europoslanci začalo minulý týden vystoupením slovenského eurokomisaře Maroše Šefčoviče.
Poslanci letos přitom opakovaně dali na srozuměnou, že jejich souhlas nelze považovat za formalitu a že kandidáti nemají podporu předem jistou.
Kandidáta Maďarska Lászlóa Trócsányiho a rumunskou nominantku Rovanu Plumbovou zastavil už posudek právního výboru, který prověřuje majetkové poměry a bezúhonnost navržených osob. Obě země tak vybírají, koho do Bruselu vyšlou místo nich.
Polský eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski a francouzská komisařka pro vnitřní trh Sylvie Goulardová pak poslance ve výborech během prvního slyšení nepřesvědčili natolik, aby získali jejich souhlas rovnou, a budou muset odpovídat na doplňující dotazy.