Venezuelané uctí při velkolepém pohřbu v Caracasu památku Huga Cháveze
Do Venezuely se sjely desítky prezidentů a premiérů na pohřeb Huga Cháveze, který by měl začít zhruba za hodinu. Podle některých pozorovatelů se dá očekávat nákladný ceremoniál doprovázený vytvářením politického mýtu. K rakvi vystavené ve vojenské akademii se přišly poklonit už více než dva miliony Venezuelanů.
Po pohřbu bude Chávezovo nabalzamované tělo uložené v mauzoleu, podobně jako v případě Vladimira Iljiče Lenina.
Atmosféra připomíná místy spíš karnevalovou oslavu než pochmurné truchlení. Do pozdních hodin večera před pohřbem se davy Chávezových stoupenců nechtějí rozejít.
„Zůstává mým velitelem a mým srdcem. Nevzdal revoluci,“ zpívá skupina muzikantů v nekonečné řadě Chávezových stoupenců.
Desítky tisíc lidí stojí ve frontě dlouhé několik kilometrů. Chtějí se poklonit před jeho rakví a při čekání oslavují památku zesnulého prezidenta:
„Čekáme tady už osm nebo devět hodin, tak to přece nevzdáme,“ vysvětluje skupina starších venkovanek.
Přijely sem vzdát poslední poctu Chávezovi až stovky kilometrů. Jsou jasným důkazem toho, jak populární byl kontroverzní vládce Venezuely u velké části hlavně chudších obyvatel.
„Chávez je národ a my všichni jsme Chávez,“ dodává 56letá Aleída z města Maracay. „Bojoval přece za naši zemi, za chudé a potřebné.“ Podobné názory zaznívají znovu a znovu – alespoň před caracaskou vojenskou akademií.
Vláda Spojených států považovala Huga Cháveze za demagoga, populistu a přinejmenším autoritářského vládce. Na jeho dnešním pohřbu však nebudou jenom prezidenti takových zemí, jako jsou Bělorusko, Írán nebo Kuba, které dlouhodobě odsuzuje nejenom Amerika, ale také Evropská unie.
Na seznamu truchlících jsou zapsané také skoro všechny respektované hlavy států a vlád z celé Latinské Ameriky a Karibiku. Hugo Chávez se zjevně těšil úctě nejen svých voličů, ale také demokraticky zvolených představitelů této části zeměkoule.