Jižní Amerika čelí největší migrační vlně za 50 let, z Venezuely utekly více než dva miliony lidí

Venezuelští migranti čekají na hraničním přechodu mezi Ekvádorem a Peru. | Foto: Douglas Juarez | Zdroj: Reuters

Podle OSN během pár posledních let utekly z Venezuely více než dva miliony lidí. Podle mnohých expertů se tak jedná o největší migrační krizi v regionu v novodobé historii.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos během jediného červencového dne překročilo hranici s Kolumbií asi 50 000 Venezuelanů. Tisíce dalších v posledních týdnech utíkají do Peru, Chile nebo na některé z malých ostrovů v Karibiku.

Ekvádor a ostatní státy v regionu by měly více izolovat Venezuelu, vyzývá viceprezident USA Pence

Číst článek

Čísla hovoří jasně: podle posledních odhadů OSN opustilo v posledních letech Venezuelu asi 2,3 milionu lidí, tedy zhruba sedm procent obyvatel.

Současná situace je tak srovnatelná s přílivem migrantů ve Středomoří mezi roky 2015 a 2016. 

Obavy z humanitární krize

Přesný počet lze ale pouze odhadovat, protože se čísla rychle mění, navíc ne všichni migranti jsou registrováni.

Venezuelané míří i do Spojených států, Kanady či Španělska. Tam se ale jejich počet zvyšuje dlouhodobě, nejedná se proto o tak prudký nárůst jako v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Mapa ukazuje, kam Venezuelané utíkají nejčastěji:

(Data pocházejí ze zprávy OSN a jsou platná k roku 2017 - kromě USA, kde se vztahují na rok 2016.)

Podle Spojených národů jde o alarmující statistiky, které vyvolávají obavy z humanitární krize v celé Jižní Americe.

Eric L. Olson z washingtonského Wilson Center, jenž se situací v Latinské Americe zabývá, dokonce hovoří o nejhorší migrační krizi v regionu za posledních 50 let.

„Tímto obrovským exodem byli postiženi všichni. Jde o otázku enormního regionálního významu - nejen kvůli humanitární krizi, ale také politické situaci ve Venezuele, která sama o sobě vyvolává rostoucí obavy,“ řekl pro server El Nacional.

S miliony pro kousek mýdla. Podívejte se, jak vypadá venezuelská inflace v praxi

Číst článek

Mimořádný stav

Sousední země se s přílivem migrantů vypořádávají různě, hranice většiny z nich ale zůstávají otevřené. Brazílie plánovala hraniční přechody uzavřít, ale tamní nejvyšší soud nařízení okamžitě zrušil s vysvětlením, že pro ně neexistuje důvod.

To Argentina se Venezuelanům snaží vše co nejvíce usnadnit. Už v únoru zjednodušila uznání venezuelského vysokoškolského vzdělání. Kolumbie pro změnu oficiálně registrovaným Venezuelanům umožnila stejný přístup ke zdravotní péči jako místním obyvatelům.

Španělský deník El País upozorňuje na zhoršující se situaci v Ekvádoru. Země ve třech provinciích vyhlásila mimořádný stav. V polovině srpna sem totiž proudilo až 4200 Venezuelanů denně.

Závratná inflace

Venezuelané opouštějí rodnou zemi především kvůli špatné ekonomické situaci. Ta byla hlavním důvodem k odchodu u asi 67 % lidí, připomíná El País.

Madurova kritika

Migrace z Venezuely výrazně vzrostla po roce 2012. Podle Národního průzkumu o životních podmínkách ovšem drtivá většina lidí zemi opustila mezi lety 2016 a 2017. Prezident Maduro ty, kteří ze země prchají, kritizuje. Jeho kritika ovšem pomíjí skutečné pohnutky lidí k odchodu, jimiž jsou násilí, perzekuce ze strany režimu i neustále se zhoršující ekonomická situace.

Venezuelou, které pevnou rukou vládne socialistický prezident Nicolás Maduro, zmítá zřejmě nejhorší inflační krize na světě. V červnu dosáhla inflace závratných 82 700 procent. Chybí základní potraviny a potřeby, je nedostatek léků.

Vláda ohlásila nový balíček opatření, který by měl stále se zhoršující situací učinit přítrž. Mimo jiné došlo k vytvoření nové měny - suverénního bolívaru. Jeho vstup na trh vedl k devalvaci o více než 90 procent, píše El Nacional.

Nejsou cestovní doklady

Před dvěma roky, kdy krize začala, navíc v podstatě přestal fungovat státní úřad identifikace, migrace a cizinců, který má vydávat pasy. Mnoho lidí je tak v zemi de facto uvězněno, protože dokumenty buď nemají, nebo byly nějak znehodnoceny.

Jedinou alternativou, jak je získat, tak zůstávají místní mafie. Ale zatímco běžný cestovní pas stojí v přepočtu asi čtyři koruny, na černém trhu jeho cena vyšplhat až na 110 000 korun.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme