S miliony pro kousek mýdla. Podívejte se, jak vypadá venezuelská inflace v praxi

Role toaletního papíru za 2,6 milionu, jedno kuře dokonce za 14,6 milionu. Hyperinflace vyhnala ceny ve Venezuele do astronomických výšin. Aby ukázal, jak moc ztratil bolívar na hodnotě, nafotil fotograf agentury Reuters Carlos Garcia Rawlins poutavou sérii fotografií.

Obrazem Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuře s váhou 2,5 kilogramů za 14,6 milionu bolivarů – suma 16. srpna podle Reuters odpovídala 2,22 dolaru

Kuře s váhou 2,5 kilogramů za 14,6 milionu bolivarů – suma 16. srpna podle Reuters odpovídala 2,22 dolaru | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Ceny uvedené u fotografií odpovídají požadovaným sumám v obchodě v chudé čtvrti Caracasu 16. srpna. Při inflaci, která v červnu dosáhla 82 700 %, se ale můžou rychle měnit. Ačkoliv se pohybují v řádech milionů, žádná z nich nepřekračuje tři dolary (sumy do dolarové hodnoty agentura prováděla dle nejpoužívanějšího směnného kurzu).

Už brzy ale budou milionové sumy minulostí – prezident Nicolás Maduro totiž ohlásil úpravu, která z cen „škrtne“ posledních pět míst. Venezuelané se ale obávají, že změna vyvolá v obchodech chaos, a v pátek se proto snažili na poslední chvíli zásobit jídlem. Změna samotná začne platit v pondělí.

Kvůli ekonomickým problémům už zemi opustily více než dva miliony obyvatel. Řada lidí ve Venezuele se potýká s nedostatkem potravin a hladem.

Kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu ve Venezuele uprchlo v posledních letech ze země na 2,3 milionu lidí, uvedl úřad generálního tajemníka OSN. Podle něj je hlavním důvodem, proč Venezuelané svou vlast opouštějí, nedostatek potravin a léků. Ze země tak podle OSN v posledních několika letech odešlo asi sedm procent obyvatel.

Počty prchajících Venezuelanů jsou podle OSN alarmující, protože neustále rostou a způsobují obavy z humanitární krize v celé Jižní Americe. Venezuelané utíkají zejména do Kolumbie, odkud ale řada z nich pokračuje i do dalších zemí - Ekvádoru, Peru či Brazílie.

Z ekonomické krize viní opozice socialistickou hospodářskou politiku autoritářské vlády. Ta reguluje ekonomiku a v posledních několika letech také znárodnila řadu soukromých podniků, které pak zkrachovaly. V zemi kolabují i veřejné služby, stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody v řadě regionů. Prezident Nicolás Maduro ale tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout.

Ke krizi ve Venezuele, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, přispěl propad světových cen této komodity. Jen malou náplastí na rodinné rozpočty obyvatel jsou ale domácí ceny benzinu, který je téměř zadarmo. Podle serveru BBC Mundo stojí láhev vody asi 3000krát více než nádrž benzinu.

Maduro ale oznámil, že dotované ceny benzinu skončí. Od 20. srpna mají Venezuelané platit za benzin mezinárodní ceny. Ty dotované budou platit jen pro obyvatele, kteří se prokážou takzvaným vlasteneckým průkazem. Ten zavedla vláda pro rozdělování potravin a podle opozice ho zneužívá k získávání svých příznivců; průkaz má asi polovina obyvatel.

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme