Třídenní stávka železničních zaměstnanců ochromila Británii, nefunguje až osmdesát procent spojů

Ve Velké Británii je už třetí den vyhlášena stávka zaměstnanců drah. Očekává se, že bude fungovat pouze dvacet procent drážních služeb. Desítky tisíc zaměstnanců si chtějí vyjednat lepší platy, ale i změny v pracovních podmínkách. Odbory obviňují vládu z toho, že se rozhodla omezit dialog, vláda zase odbory z toho, že místo vyjednávání šla do stávky.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasažér dívající se na odjezdovou tabuli v den stávek železničních odborů ve Velké Británii.

Pasažér dívající se na odjezdovou tabuli v den stávek železničních odborů ve Velké Británii. | Foto: PA Images | Zdroj: Reuters

Jedna z londýnských železničních stanic, která obvykle hučí provozem, je dnes tichá. Jak píše BBC, Paddington station projede dnem v týdnu kolem sto padesáti tisíc lidí. V úterý, prvního dne stávek, jich bylo jen dvacet šest tisíc. Prázdný vestibul ve čtvrtek ráno značí to samé.

Od středy se koná festival Glastonbury. Kvůli stávkám jsou ale hodně omezené vlakové spoje z Londýna do Castle Cary, nejbližší stanice od festivalu. Normálně jezdí zhruba dvacet vlaků, dnes jich je jen pět. Tichá stanice značí, že návštěvníci si museli najít jiný způsob dopravy.

Do stávky se zapojili i zaměstnanci londýnského metra. Jak iROZHLAS.cz řekla vysokoškolská studentka v Londýně Anna Mikušová, po městě je v současné době velmi obtížné se dopravovat. „Je to velmi nepříjemné. Žiju v Zone 9, což je asi čtyřicet kilometrů od londýnského centra, a kvůli odstávkám se tam nemám jak dostat,“ říká, a doplňuje, že jelikož metro nefunguje již delší dobu, některé stanice jsou kvůli nedostatku personálu zavřené celé.

Železniční dopravci a stávkaři se snaží aktivně hledat řešení. Jak říká předseda Unie pracovníků drah a dopravy Mick Lynch, dialog mezi dvěma stranami je konstruktivní. Obviňuje ale vládu Borise Johnsona, že vyjednávání sabotuje. Pokud se odboráři ze zaměstnavateli nedohodnou, stávky by mohly pokračovat.

The Rail Delivery Group, která v konfliktu reprezentuje zaměstnavatele, se chce dohodnout s odbory na reformách. Ty by měli vyřešit problémy zaměstnanců. Její předseda, Steve Montgomery, řekl BBC, že reformy drah by vedly k modernizaci a snížení nákladů, což by vedlo ke zvýšení platů.

Premiér Johnson ustál hlasování o důvěře. Pro jeho setrvání ve funkci bylo 211 konzervativních poslanců

Číst článek

Stávka narušuje životy obyčejných lidí. Rahul Shukla z Indie se nemůže se svou osmnáctiletou dcerou dostat na univerzity, které chtějí navštívit v rámci dne otevřených dveří. Už jsme museli stornovat tři jízdenky. Místo toho jsme uvízli uprostřed Londýna plného dopravních zácep, řekl BBC.

Britská vláda se v reakci na stávky chystá změnit zákon, aby mohli v době stávek zaměstnavatelé využít agenturní zaměstnance. Opozice a odbory návrh kritizují, podle nich by ohrozil pracovní a platové podmínky.

Stávka je naplánovaná na tři dny: úterý, středu a čtvrtek. Pokud se odbory se zaměstnavateli nedohodnou, hrozí další stávkou v sobotu 25. června. Stávky se konají napříč Anglií, Walesem a Skotskem. Severní Irsko neovlivní.

Jiří Čaník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme