Londýnský soud potvrdil, že Británie může deportovat běžence do Rwandy. První vlna začne příští týden
První vlna deportací 31 migrantů z Británie do Rwandy v úterý 14. června může proběhnout podle plánu. V pátek tak rozhodl londýnský vrchní soud, který nevyhověl žádosti skupiny čtyř migrantů a několika charitativních a odborových organizací. Ty jej žádaly, aby britské vládě zabránil deportace provést, jelikož pro běžence podle nich představují nebezpečí. Agentura Reuters uvádí, že charitativní organizace se proti rozhodnutí mohou odvolat.
„Je ve veřejném zájmu, aby ministerstvo vnitra mohlo realizovat svou imigrační politiku,“ řekl soudce Jonathan Swift.
V Británii začal v dubnu platit zákon, který umožňuje vládě posílat některé utečence nelegálně vstupující na její území do třetích zemí. Zákon také zpřísnil tresty pro převaděče migrantů přicházejících do Británie bez patřičných povolení.
Rozhodnutí soudu uvítal premiér Boris Johnson, který dnes večer na svém twitterovém účtu napsal, že Británie „nemůže dovolit pašerákům lidí, aby vystavovali jejich životy riziku“. „Naše světové partnerství pomůže narušit obchodní modely těchto bezcitných kriminálníků,“ napsal premiér.
„Prohlášení ministerstva vnitra, že Rwanda poskytuje bezpečný azyl, je iracionální,“ uvedl jeden z právníků zastupujících charitativní organizace. Člen jedné z nich, James Wilson, řekl AP, že britská vláda „zavírá oči před mnoha nebezpečími a porušeními lidských práv, které její politika představuje pro lidi žádající azyl“.
Advokáti zastupující vládu se ve své argumentaci odvolávali na veřejný zájem, kterým je „odradit migranty od nastupování nebezpečné cesty (přes Lamanšský průliv) i odradit pašeráky od jejich kriminální činnosti“. Deportační let by proto podle nich měl odstartovat podle plánu. Vrchní soud s nimi v pátek souhlasil.
‚Nefunkční‘ a ‚nelidský‘
Podle zakladatelky uprchlické charitativní organizace Care4CAlais Clare Moseleyové plánuje vláda deportovat celkem 130 migrantů, z nichž většina pochází ze Súdánu, Sýrie, Iráku a Íránu.
V Rusku jsem byla nepřítelem státu, v Evropě jsem nepřítelem všech, říká ruská novinářka v exilu
Číst článek
Program britské vlády kritizovala i OSN, podle níž jde o porušení Úmluvy o uprchlících z roku 1951. Lidskoprávní organizace britský plán označily za „nefunkční“ a „nelidský“; navíc podle nich plýtvá penězi britských daňových poplatníků, píše AP.
Kontroverzním zákonem kabinet premiéra Borise Johnsona reagoval na narůstající počty migrantů, kteří do Británie putují nelegálně nebezpečnou cestou přes Lamanšský průliv. Za loňský rok takto přicestovalo asi 28 500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8500.
Británie bude podle současného plánu platit utečencům cestovní výlohy do Rwandy, která má od Británie v první fázi dostat 120 milionů liber (3,5 miliardy korun) na rozvoj ekonomiky.