Půjdem spolu do Nazareta? Spor o Jeruzalém vrhl stín na vánoční oslavy v posvátném městě

Nazaret je jedním z nejposvátnějších míst křesťanského světa. Jeho muslimský starosta odmítl zprávy, že zrušil tradiční vánoční oslavy - „město míru a bratrství“ se prý těší na tisíce návštěvníků.

Nazaret Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy Vánoc v Nazaretu (archivní snímek z roku 2014).

Oslavy Vánoc v Nazaretu (archivní snímek z roku 2014). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Světová média, zejména ta blízkovýchodní, se vrací k vyjádření starosty izraelského Nazareta Alího Saláma se vrací blízkovýchodní média. Podle původních zpráv Salám – který je muslimského vyznání – dříve ohlásil, že tradiční oslavy neproběhnou, a to v reakci na uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ostuda, prašivka, oškubané kuře. Vánoční strom v Římě rychle opadává a stává se terčem vtipů

Číst článek

Jak uvádí například deník Times of Israel, starosta později označil tyto zprávy za nepřesné. Alí Salám vysvětlil, že město bylo vyzdobeno před svátky tak jako každý rok, a že se těší se na tisíce návštěvníků, kteří tradičně dávají svátkům v Nazaretě slavnostní a zcela mimořádnou atmosféru. 

Starosta také k návštěvě Nazareta pozval lidi všech vyznání. Vybídl židy, muslimy i křesťany, aby se na vánočních oslavách podíleli a označil Nazaret za město míru a bratrství mezi náboženstvími i národy. Původně přitom starosta prohlásil, že Trumpovo rozhodnutí vzalo místním radost ze svátků a právě proto se konat nebudou.

Místo zvěstování 

Nazaret je jedním z nejposvátnějších míst křesťanského světa. Křesťané věří, že anděl Gabriel tam vyjevil Panně Marii, že počne a porodí Ježíše. Podle textů Nového zákona v tomto městě také Ježíš Kristus vyrůstal.

Každoroční oslavy jsou velkým lákadlem pro turisty a velkým zdrojem příjmů pro město, které primárně obývají arabští občané státu Izrael. Dvě třetiny z nich jsou muslimové a zbývající část obyvatel Nazareta tvoří křesťané, popisuje deník Times of Israel. 

Jeruzalém mezi Paříží a Prahou

Číst článek

List také odkazuje na dřívější vyjádření Donalda Trumpa, kterým zdůvodnil uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město. Americký prezident řekl, že mírová jednání na Blízkém východě opakovaně selhala a že už dlouho bylo potřeba zvolit při těchto rozhovorech nový přístup. Svou vizi Trump popsal tak, že uznání Jeruzaléma metropolí Izraele je uznáním skutečného stavu věcí.

Trumpův krok ocenil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a další izraelští činitelé napříč politickým spektrem. Většina států mezinárodního společenství jeho výroky naopak kritizovala, upozorňují Times of Israel. Samotný Trump nicméně své rozhodnutí hájí poukazem na to, že se nesnažil definovat rozsah izraelských pravomocí nad Jeruzalémem a že mu v žádném případě nešlo o jakoukoliv změnu ve stávající správě posvátných míst ve městě. 

Bratrský závazek

Křesťanský server Gospel Herald poukazuje na starostovo původní vyjádření pro americkou televizi Fox News. V něm Salám zdůvodnil omezení oslav Vánoc v Nazaretě slovy o tom, že s národní identitou a vírou se nedá obchodovat. Rozhodnutí ale vzápětí vyvolalo velkou vlnu kritiky.

Například nezisková organizace s názvem Brotherly Covenant neboli Bratrský závazek, která sdružuje křesťany angažující se ve veřejném životě v Izraeli, krok nazaretské radnice odsoudila s tím, že maří šance na společnou existenci různých komunit v regionu, a že poškozuje křesťany v Izraeli i jinde ve světě. Organizace také poukázala na případné dopady starostova rozhodnutí na hospodaření města Nazaret.  

Podle deníku Jeruzalem Post starosta později uznal, že Nazaret má také své ekonomické zájmy a rozhodl o tom, že tisíce návštěvníků do něj během vánoc nakonec pustí. Alí Salám uvedl, že vedení města „miluje Jeruzalém“ a neopustí ho za žádných okolností. Pokračoval ale zároveň v kritice amerického prezidenta Trumpa. Uvedl, že jeho prohlášení bylo ranou pro Palestince, kteří považují za své hlavní město Východní Jeruzalém. 

Tma v Betlémě

Jerusalem Post také zjistil, že nazaretská radnice chce stále zrušit některá vybraná vánoční umělecká představení. Stánky na vánočním trhu ve městě ale zůstanou otevřené a rozsvícení vánočního stromku se už také odehrálo podle plánu. List poukazuje rovněž na to, že americké uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele ocenili z náboženských představitelů izraelští rabíni a předáci americké větve evangelikálních křesťanů. Trumpovo prohlášení ale vyvolalo protesty na palestinských územích i v ostatním arabském světě.   

Agentura Reuters pak informuje, že hned několik hodin po Trumpově zahraničně-politickém sdělení vypnuly na protest vánoční osvětlení dvě města na palestinských územích. Byly jimi Betlém, který je považovaný za rodiště Ježíše, a také Ramalláh, hlavní město palestinské samosprávy, které leží na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.  

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme