„Já jsem fakt zatracanej smolař,“ pomyslí si Josef, když na chvíli odloží sekeru. Je z krve Davidovy. Potomek krále. Ale do pohodlného života na královském dvoře má fakt daleko.
Na náměstí Jesliček nestojí tradiční rozsvícený strom. Přes zátarasy se turisté do rodiště Ježíše Krista ani nedostanou. A místní prý skrze smutek a bolest za umírajícími lidmi v Gaze slavit nemůžou.
Jaroslav Frencl vytvořil tisícovku betlémů. „Vyráběl jsem už betlémy do Španělska, Německa, Švýcarska, Švédska, Norska, na Floridu i do Austrálie,“ vyjmenovává.
„Skoro všechen zisk zůstane v Izraeli. Dopravu turistů až sem zajistí izraelská cestovní kancelář. My, Palestinci, do Izraele s našimi auty a autobusy nesmíme.“
Zítra je Štědrý den, přicházejí Vánoce - jeden z největších křesťanských svátků. Jak se v Česku mění chápání víry? Co vůbec znamená věřit? A proč by Ježíš měl u tradičních křesťanů problém?
Město Betlém míchá na svém vánočním trhu evropskou kuluturu s americkou. Lidé mohou ochutnat třeba jablečný mošt, štrúdl nebo preclíky. Natáčel zpravodaj Jan Kaliba.
„Nejčastější koleda, kterou si vybrali, je Půjdem spolu do Betléma. Zazněla celkem šestkrát, podobně oblíbená je Nesem vám noviny a Pásli ovce Valaši,“ přibližuje šéfredaktorka Stejskalová.
V úterním tisku se dočtete, že počet kybernetických útoků v Česku narůstá. Novinkou je takzvaný vishing. Pachatelé klientům volají a vydávají se za pracovníky call center jejich bank.
Ze Země uskupení Saturnu a Jupiteru vypadalo jako jediný protáhlý bod jasného světla. Planety se k sobě přiblížily natolik, že budou pozorovatelné pouhým okem.
Někteří lidé přišli na polévku do horní části Václavského náměstí cíleně, jiní se na ni zastavili při tradiční procházce Prahou. „Polévka je výborná, lepší než doma,” řekla žena z Prahy.
Vánoční plamínek nejprve tradičně přeletěl z Betléma do Rakouska, kde ho skauti z jednotlivých evropských států obdrželi při slavnostní bohoslužbě, která se letos uskutečnila v Linci.
Finální podobu, která zachycuje žižkovskou scenérii z první poloviny 20. století doplněnou o 36 figur, představili v pondělí autoři spolu se zástupci městské části.
Svatopetrské náměstí ve Vatikánu bude o letošních Vánocích betlém, na jehož vytváření se bude podílet i sochař z České republiky. Celé dílo bude zabírat plochu 25 metrů čtverečních.
Palestinský Západní břeh můžete projít po turistických značkách. Od severu k jihu vede takzvaná Abrahámova stezka, která měří 330 kilometrů. Po cestě vás ubytují beduíni nebo vesničané.
Za jedinečnými místy nemusíme létat na druhý konec světa. Někdy stačí lépe se rozhlédnout kolem sebe. Své o tom ví Miroslav Šebela, vedoucí zoologického oddělení Moravského zemského muzea.
Nazaret je jedním z nejposvátnějších míst křesťanského světa. Jeho muslimský starosta odmítl zprávy, že zrušil tradiční vánoční oslavy - „město míru a bratrství“ se prý těší na tisíce návštěvníků.
Ve francouzském městě Beziers na jihu země se znovu mluví o jesličkách ve veřejném prostoru. Starosta Robert Menard je fanouškem betlémů, které své radnici je vystavuje od roku 2014.
Tak jako každý Štědrý den se i v sobotu v Betlémě rozezněly dudy a bubny. Tamní skautské kapely přivítaly latinského patriarchu. Nejvyšší duchovní katolické církve na Blízkém východě přijel do Betléma ze svého sídla v nedalekém Jeruzalémě, v chrámu Narození Páně pak složil vánoční bohoslužby. Betlémští skauti se na svou událost roku poctivě připravovali.
Jednomu městu v Palestině vládne žena. Padesátiletá Vera Babúnová je už čtyři roky starostkou Betléma. V posledních dnech organizovala přípravy na narozeniny nejslavnějšího místního rodáka – Ježíše Krista. Pětinásobná matka úspěšně boří stereotypy o patriarchální arabské a palestinské společnosti. Jednoduché to ale tato odhodlaná a vlastenecká žena v čele Betléma nemá.