Před Vánoci vyšla na obloze betlémská hvězda. Mimořádný úkaz se objevil poprvé po téměř 400 letech

V pondělí odpoledne, tedy tři dny před Vánoci, vyšla na obloze takzvaná betlémská hvězda. Astronomický úkaz, při kterém se k sobě těsně přiblíží planety Saturn a Jupiter, nastal po téměř čtyřech stoletích. Podobnou podívanou zažijí lidé znovu až v roce 2080.

Praha (Aktualizováno: 19:38 21. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zážitek to je podle astronomů mimořádný. Ze Země uskupení Saturnu a Jupiteru vypadá jako jediný protáhlý bod jasného světla. Planety se k sobě přiblížily natolik, že jsou pozorovatelné pouhým okem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před Vánoci vyjde na obloze Betlémská hvězda. Téma pro Annu Horáčkovou

Planety se na obloze objevily okolo 16.30 až 17.00, kdy k sobě byly nejblíže.

„V létě byly na obloze vidět dvě planety – Jupiter a Saturn. Postupně v průběhu léta a podzimu se k sobě neustále přibližovaly. Teď už se přiblížily tak rekordně, že nastává to, čemu říkáme konjunkce. Zkusme si představit Měsíc, který svítí celý v tom svém kotouči, a jedna pětina bude vzdálenost těchto dvou planet,“ popisuje pro Radiožurnál mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan.

Ideální podmínky pro pozorování Saturnu a Jupiteru byly na vyvýšeném místě s výhledem nad jihozápadní obzor. V 19.30 potom planety zapadly a začnou se znovu vzdalovat.

„Přestože mluvíme o 21. prosinci jako o rekordním přiblížení těchto dvou planet, tak samozřejmě tak, jak bylo vidět přibližování planet v posledních měsících, tak bude vidět i následující dny. Akorát planety budou zapadat čím dál tím dříve a jejich poloha nad obzorem bude čím dál nižší,“ doplňuje Suchan.

Úkazu se říká betlémská hvězda proto, že právě astronomický jev popisovaný jako betlémská hvězda přiměl podle biblické tradice tři mudrce z východu putovat do Betléma, aby se poklonili narozenému Ježíškovi a předali mu dary. Odborníci se shodují v tom, že se jednalo právě o přiblížení Saturnu a Jupiteru.

2:14

Po 40 letech na Zemi přistály nové vzorky měsíční krajiny. Za úspěchem stojí Čína

Číst článek

Jev je výjimečný tím, že nastal symbolicky opět v předvánočním období. Podle královéhradeckého astronoma Jana Veselého si ale lidé často mylně připodobňují betlémskou hvězdu ke kometě.

„Astronomové zkoumali, co by se mohou na obloze udát, aby se to dalo ztotožnit s hvězdou betlémskou. Představa, že hvězdou betlémskou byla kometa, je špatná. Už Johannes Kepler si někdy v 17. století všiml, že těsně před rokem 0 došlo na obloze k takzvané konjunkci Jupitera se Saturnem,“ vysvětloval před časem astronom Veselý ve vysílání Českého rozhlasu.

Historikům se podařilo vypátrat, že záměnu způsobil italský malíř a předchůdce renesančního umění Giotto.

„Někdy kolem roku 1305, když maloval fresky v kapli svatého Františka z Assisi, tak viděl na obloze kometu, která se mu tak zalíbila, že nad scénu s betlémem místo klasické hvězdy, jejíž paprsky žehnají dolů, namaloval kometu,“ upřesnil Veselý.

Další konjunkci Saturnu a Jupiteru uvidí lidé za 60 let, tedy v roce 2080. Astronomickou podívanou letošního roku jste mohli sledovat od 16.30 na facebooku nebo kanále YouTube Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme