35 nemocnic, 27 mešit, 23 škol. Databáze mapuje ruské nálety na civilní obyvatelstvo v Sýrii
Nezisková organizace na ochranu lidských práv Syrian Archive zdokumentovala 1400 případů, kdy ruská armáda za tři roky svého působení v Sýrii zasáhla civilisty a civilní infrastrukturu. S odvoláním na sdělení organizace, která sídlí v Berlíně, o tom ve středu informovala agentura AP.
Na podzim 2015 se na stranu syrské vlády do konfliktu zapojilo Rusko, čímž výrazně změnilo poměr sil ve prospěch režimu. Syrian Archive vytvořila databázi s více než třemi tisíci potvrzenými incidenty mezi zářím 2015, kdy Rusko v Sýrii nálety zahájilo, a letošním zářím.
Podle organizace jde o dosud nejrozsáhlejší dostupnou databázi dokumentující ruské nálety v Sýrii, využít ji budou moci právníci k dosažení spravedlnosti.
V databázi je více než 700 incidentů, kdy byli hlášeni mrtví civilisté, a je v ní zaznamenáno, že ruské nálety v Sýrii zasáhly nejméně 35 nemocnic, 27 mešit, 23 škol a 27 trhů. Databáze se opírá o ověřená videa, která natočili syrští civilisté, novináři a humanitární organizace. Některé záběry podle agentury AP pochází přímo od ruského ministerstva obrany.
Reakce na sestřelení ruského letadla. Moskva dodala Sýrii protivzdušné rakety
Číst článek
‚Na civilisty neútočíme‘
Rusko tvrdí, že na civilisty v Sýrii neutočí, a opakovaně uvedlo, že jeho nálety byly zaměřeny na infrastrukturu teroristů. V nedávné zprávě o svém zapojení v Sýrii Rusko uvedlo informace o počtu svých náletů a vojenské technice, která byla využita, ale neupřesnilo nic o počtu obětí.
V jednom z případů ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, o kterém tvrdilo, že šlo o nálet na ropnou rafinerii. Podle Syrian Archive se ale ukázalo, že ve skutečnosti to byla čistička vody.
Organizace rovněž zaznamenala 63 případů, kdy Rusko použilo kazetovou munici, a 39 případů, kdy byly nasazeny zápalné bomby. Rusko odmítá, že by tyto zbraně v Sýrii použilo.
Organizace Syrian Archive dlouhodobě dokumentuje válku v Sýrii. Statisíce videí byly v průběhu sedm let trvajícího konfliktu nahrány na server YouTube.
Technologický gigant ale po zavedení nových pravidel velkou část smazal kvůli násilnému obsahu. Syrian Archive následně se serverem YouTube spolupracovala na obnovení části videí a zajištění, že o jejich násilném obsahu bude divák náležitě informován.