V Sýrii během jediného dne dezertovaly desítky vojáků i s rodinami
Ze Sýrie do Turecka během jediného dne dezertovalo téměř 40 příslušníků armády. S sebou vzali i své nejbližší příbuzné, celkem tak hranice překročilo více než dvě stě lidí. Mezi oběma státy navíc vzrostlo napětí kvůli turecké stíhačce, která v pátek údajně omylem narušila syrský vzdušný prostor a syrští vojáci ji sestřelili.
Ze syrské armády dezertoval jeden generál, dva plukovníci, major, poručík a 33 vojínů. Podle televizní stanice CNN Turk uteklo do Turecka celkem 224 lidí. Minulý týden zase dezertoval pilot, když i se stíhačkou přelétl hranici do Jordánska.
„Tato událost naznačuje, že dezercí v syrské armádě začíná pomalu přibývat. Ale vzhledem k velikosti syrského režimního aparátu, který čítá 200 až 300 tisíc mužů, může trvat měsíce, než režim zkolabuje,“ domnívá se analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jan Kužvart.
Evropská unie mezitím přijímá nové sankce proti Sýrii a režimu prezidenta Bašára Asada. Zpřísnění restriktivních opatření zahrnuje potvrzení platnosti zbrojního embarga a na seznam lidí a firem se zmraženými aktivy a zakázanými cestami do unie přibyli další.
O dezercích v syrské armádě a napětí mezi Sýrií a Tureckem hovořil na Rádiu Česko Jan Kužvart, analytik Asociace pro mezinárodní otázky
Nové sankce byly uvaleny na jednoho představitele syrského režimu a 6 společností. Celkem už je nějakým způsobem sankcionováno 129 konkrétních lidí a asi 50 isnstitucí. Většinou se jedná o zmrazení účtů, zákaz cestování a obchodní sankce různého rozsahu.
Zdá se však, že tento postih chování syrského režimu nijak neovlivňuje, nepomohlo ani pozastavení členství v Lize arabských států či nynější hrozba téhož v Islámské konferenci.
„Kdyby sankce měly nějaký zásadní efekt, odpor syrského režimu by netrval už více než rok. Z jeho strany by byla patrná snaha o dohodu s opozicí o částečném předání moci a zásadních změnách na mocenských postech,“ domnívá se Kužvart.
Dezercím by mohly pomoci například nárazníkové zóny, tedy území uvnitř Sýrie pod kontrolou opozice. „Ovšem něco takového s otevřenou podporou zvenčí by bylo narušením syrské suverenity, v současnosti je to politicky nepřijatelné,“ vysvětluje Kužvart.
Syrský konflikt se podle něj primárně rozhoduje na bitevním poli uvnitř Sýrie. Míra dezerce syrských vojáků proto souvisí s tím, jak silná syrská opozice momentálně je.
Sýrie sestřelila tureckou stíhačku
Sýrie v pátek sestřelila tureckou stíhačku typu F-4 Phantom, která údajně omylem narušila na chvíli syrský vzdušný prostor. O incidentu bude v úterý jednat Severoatlantická aliance.
„Je to samozřejmě závažná událost. Ale podíváme-li se na reakci turecké strany, je vidět, že se snaží situaci dál neeskalovat. Rétorika je relativně umírněná, totéž i ze strany Sýrie. Vše závisí na tom, nakolik se za Turecko postaví jeho spojenci v NATO, zejména Spojené státy americké,“ domnívá se Kužvart a doplňuje:
„Pokud Turecko nedostane tuto podporu, bude i nadále v reakcích k Sýrii velmi umírněné. To se týká té praktické roviny. Rétoricky se již dříve proti událostem v Sýrii velmi ostře vymezilo.“
Turecký prezident Abdullah Gül prohlásil, že krok syrských sil vůči tureckému stroji není možné ignorovat a Ankara po incidentu podnikne vše, co je nutné učinit.
Arabská liga zůstává v syrském konfliktu dál bezradná
Číst článek
Incident kolem sestřelené stíhačky je podle některých názorů ukázkou vyspělého syrského systému protivzdušné obrany. Sýrie se tak může snažit naznačit, že by západní vojenská intervence nebyla zdaleka tak hladká, jako třeba v případě Libye.
O dopadu unijních sankcí na Sýrii hovořil na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček
„Ano, mohlo se jednat o předem promyšlený krok Sýrie, který měl být ukázkou vojenské síly a připravenosti se bránit. Druhou možností naopak je, že šlo o chaotickou a přecitlivělou reakci syrské prorežimní armády, která je v oblasti syrsko-tureckého pohraničí pod velkým tlakem a mohla při této události zpanikařit,“ nabízí další vysvětlení Jan Kužvart.
Turecký generální štáb dnes upozornil, že turecký vzdušný prostor byl letos narušen už ve 114 případech. Všechny incidenty byly ale vyřešeny v klidu. "Kdybychom vždy stříleli bez dotazu, sestřelili bychom letos už 114 letadel, která se dostala do našeho vzdušného prostoru," sdělil zástupce generálního štábu deníku Milliyet.