Rusko má čím dál víc problémů se svou armádou jak na Ukrajině, tak doma. Na frontě dochází k vraždám velitelů obyčejnými vojáky i k dezercím a korupci.
22:23
Praha||Alžběta Jurčová|Zprávy ze světa|Svět ve dvaceti minutách
Ukrajinské ozbrojené síly a civilní úřady zintenzivnily akce na povolávání mužů ve věku od 27 do 60 let. Těm, kteří odmítnou, dokonce hrozí tresty odnětí svobody.
Kingova matka Claudine Gatesová uvedla v prohlášení, že jejímu synovi by měla být zaručena presumpce neviny. „Matka zná svého syna a já věřím, že tomu mému se během jeho nasazení něco stalo,“ uvedla.
Pohraničník se svým bratrem podle vyšetřovatelů vyhledávali zájemce o útěk do zahraničí před povoláním do armády k obraně vlasti. Cena byla 10 tisíc dolarů, tedy asi 230 tisíc korun.
Jednatřicetiletý vojín Perov podle policie zběhl v pátek. V úterý pak byl podle médií viděn u své matky ve Voroněži, kde ho také na ulici zachytila kamera.
Medveděv vylíčil, že se musel dostat před pohraniční zátarasy a že po něm ruští pohraničníci stříleli. Bojí se o život, pátrají po něm ruské úřady i bývalí spolubojovníci z Wagnerovy skupiny.
Sedmadvacetiletý Nikita Čibrin tvrdí, že za čtyři měsíce, které strávil na Ukrajině, ani jednou nevystřelil. K armádě se dle svých slov dal kvůli finančním potížím.
„Ruští generálové v poslední době patrně chtěli po velitelích, aby proti dezertérům používali zbraně, a možná i dávali povolení k zastřelení těchto vojáků,“ sdělilo britské ministerstvo.
Ruské vojsko na Donbasu disponuje větší sílou dělostřelectva než Ukrajina. Ukrajinská armáda je demoralizovaná a trpí dezercemi. Uvádí to britský list Independent s odvoláním na zprávu rozvědky.
Americký voják Bowe Bergdahl, osvobozený před rokem ze zajetí v Afghánistánu, čelí hrozbě doživotního vězení. Armáda Spojených států ho obvinila z dezerce a pochybení před nepřítelem. Bergdahl zmizel ze základny v Afghánistánu v roce 2009. Pokud bude souzen podle stanného práva, může strávit celý život za mřížemi.
Okresní výbor KSČM ve Frýdku-Místku na svých webových stránkách ještě před pár hodinami vyzýval vojáky české armády k dezerci. Pod záložkou zpravodajství se doslova psalo: „Pokud by došlo k nasazení našich vojáků proti Ruské federaci, tak nejlepší co můžou udělat, je následovat vzoru našich slavných legionářů, odejít do zajetí a v zajetí zorganizovat nové ČESKÉ protifašistické LEGIE.“
V Kyrgyzstánu dezertoval oddíl prezidentské ochranky. Podle místních médií v noci na dnešek v rozporu s vojenskými řády opustilo své stanoviště zhruba čtyřicet vojáků, kteří byli pověřeni ostrahou "státní rezidence číslo jedna", tedy sídla prezidenta Almazbeka Atambajeva.
Ze syrské armády dezertovalo 85 vojáků, včetně jednoho generála a 13 vysokých důstojníků. Uprchli přes hranice do sousedního Turecka. Tam se dávají dohromady jednotky pro boj se syrskou armádou, která zatím ve své většině zůstává loajální prezidentu Bašáru Asadovi.
Ze Sýrie do Turecka během jediného dne dezertovalo téměř 40 příslušníků armády. S sebou vzali i své nejbližší příbuzné, celkem tak hranice překročilo více než dvě stě lidí. Mezi oběma státy navíc vzrostlo napětí kvůli turecké stíhačce, která v pátek údajně omylem narušila syrský vzdušný prostor a syrští vojáci ji sestřelili.
Pilot syrské armády dezertoval s bojovým letounem MiG 21 do sousedního Jordánska. Tamní ministerstvo informací potvrdilo, že v zemi požádal o politický azyl a ten mu byl poskytnut. Syrská státní televize, která je loajální otřesenému režimu prezidenta Bašára Asada, o incidentu informovala také, ale nekomentovala ho. Stroj plukovníka Hasana Hamada podle ní ztratil spojení s navigátory během cvičení u jordánské hranice.
Syrské vládní jednotky vraždí a znásilňují civilisty a útočí i na lidi, kteří se snaží utéct do bezpečí. Tvrdí to vojáci, kteří zběhli od svých jednotek, aby se na těchto událostech nemuseli podílet. Novináři mají možnost mluvit s těmito zběhy a také s civilními uprchlíky v Turecku, které už poskytlo útočiště tisícům Syřanů. Jejich výpovědi ale není možné nezávisle ověřit.
V Číně se zřítila severokorejská stíhačka mířící pravděpodobně do Ruska. Vojenský zběh při neštěstí zahynul. Čínští vyšetřovatelé se ale k incidentu odmítají vyjadřovat. Dezerce jsou v armádě režimu Kim Čong-ila poměrně běžné, pokus o útěk za hranice s pomocí letadla je ale výjimečný.
Vojenský soud na americké základně u Tokia uznal bývalého amerického vojáka Charlese Jenkinse vinným z dezerce do Severní Koreje. Soud možná ještě dnes rozhodne o jeho osudu a ukončí tak drama, které začalo před čtyřmi desetiletími.