Generál syrské armády dezertoval i se svými důstojníky do Turecka
Ze syrské armády dezertovalo 85 vojáků, včetně jednoho generála a 13 vysokých důstojníků. Uprchli přes hranice do sousedního Turecka. Tam se dávají dohromady jednotky pro boj se syrskou armádou, která zatím ve své většině zůstává loajální prezidentu Bašáru Asadovi.
Jednalo se o jednu z nejmasovějších dezercí ze syrské armády v poslední době.
„Ty dezerce, to byl hlavní zdroj budování takzvané Syrské svobodné armády, která se ne úplně zcela, ale z velké části skládá právě z lidí, kteří utekli z asadovské armády,“ konstatoval zahraničně politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.
Pokud jde o vývoj na bojišti, podle něj už jen málokdo pochybuje o tom, že v Sýrii je regulérní občanská válka.
Vývoj v Sýrii komentoval v Ozvěnách dne zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák
„Protože se bojuje snad téměř všude, včetně hlavního města Damašku. Je to samozřejmě znak toho, že opozice vojensky sílí, a také znak toho, že jí někdo ze zahraničí dodává nejenom peníze, ale i zbraně. A myslím si, že to se týká hlavně Saúdské Arábie nebo také Kataru,“ poznamenal Slezák.
Právě zahraniční dodávky zbraní oběma stranám konfliktu ostře kritizovala vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Svět podle ní musí za každou cenu zabránit dalšímu vyzbrojování syrské armády i opozice a také zajistit potrestání zločinů, ke kterým dochází.
„Lidé zodpovědní za útoky na civilisty musejí být souzeni. Budu žádat Radu bezpečnosti, aby celou věc předala Mezinárodnímu trestnímu soudu. Podle mého názoru důkazy jasně ukazují, že v Sýrii dochází ke zločinům proti lidskosti,“ prohlásila vysoká komisařka OSN pro lidská práva.
Syrský režim prezidenta Bašára Asada se nesnaží potlačit protivládní síly jen na bojištích na řadě míst země, ale uchyluje se ve velkém rozsahu i k zastrašování a mučení. Uvádí to zpráva organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, podle níž Assadovy zpravodajské služby týrají zadržené osoby ve 27 věznicích.