V Praze proběhla demonstrace odpůrců Lisabonské smlouvy

Čeští odpůrci Lisabonské smlouvy se sešli v Praze před irskou ambasádou. Na demonstraci s názvem Svobodu pro Irsko vyjádřili podporu Irům, kteří půjdou za dva týdny k opakovanému referendu o smlouvě. Při prvním hlasování loni v červnu ji totiž zamítli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: ECAL

Jeden z organizátorů shromáždění Michal Semín vysvětlil v pořadu Stalo se dnes, proč se demonstrace konala: "Irsko je svobodná země a my si přejeme, aby mu ta svoboda zůstala i do budoucna. Oni se demokraticky rozhodli nepodepsat Lisabonskou smlouvu a teď je tlačí, aby ji v opakovaném referendu podpořili," uvedl Semín s tím, že ve stejném postavení je i česká republika, kde Lisabonskou smlouvu dosud nepodepsal Václav Klaus.

Semín se neobává, že se Česká republika, pokud smlouvu nepodepíše jako jediná země EU, dostane do izolace.

Přehrát

00:00 / 00:00

SSD: Odpůrce Lisabonské smlouvy Michal Semín a Lukáš Macek, ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií, o Lisabonské smlouvě

"Nemyslím si, že to nastane. Pokud nebude Lisabonská smlouva schválena v Irsku nebo ji nepodepíše prezident Klaus, evropské struktury se budou muset vrátit k původnímu plánu nové organizace vztahů mezi jednotlivými státy. Pokud nastanou odvetná opatření, vzbudí to odpor občanů EU," tvrdí Semín.

L. Macek: Nepřijetí Lisabonské smlouvy by mělo nepříjemné důsledky pro celou střední a východní Evropu

Lukáš Macek, ředitel dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií, však s podobným tvrzením zásadně nesouhlasí.

"Pro Českou republiku je neúspěch Lisabonské smlouvy velmi nepříjemný, stejně jako pro ostatní země střední a východní Evropy. To zpochybní koncept EU od Lisabonu po Tallin, zahrnující i střední a východní Evropu. V ten moment začne vznikat tvrdé jádro EU, nejspíš ze zakládajících členů EU. Ty najdou způsob, jak pokračovat dále a zbavit se problémů, které s sebou nese 27členná Unie. Pro nás je to špatně, protože to znamená vznik nových dělicích čar, vznik členství první, druhé a třetí kategorie. Pro nás je klíčové udržet princip EU jako celku, který zahrnuje celou Evropu a kde všechny členské státy mají rovnocenné členství," uvedl Macek.

Nedomnívá se také, že na Irsko je vyvíjen nepřípustný tlak, jak tvrdí odpůrci Lisabonské smlouvy.

"Nejde o spor EU versus Irsko, na které je vyvíjen tlak. Primárně je to problém irské vlády, která chce ratifikovat Lisabonskou smlouvu, dojednala ji a řeší svůj vnitropolitický problém, jak v referendu Lisabonskou smlouvu obhájit," je přesvědčen Lukáš Macek.

Lisabonská smlouva by mohla být v Německu blíže ratifikaci

Alena Adámková, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme