V OSN se bude hlasovat o uznání Palestiny za pozorovatelský stát, Česko bude zřejmě proti

Blízký východ nejspíš už dnes zažije přelomový okamžik. Ve Valném shromáždění se má hlasovat o uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. Shromáždění zřejmě palestinskou žádost podpoří, stačí k tomu prostá většina 193 zemí. Česko se zřejmě postaví proti uznání palestinského státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při projevu před Valným shromážděním OSN

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při projevu před Valným shromážděním OSN | Foto: Richard Drew | Zdroj: ČTK

Podle zdrojů Českého rozhlasu bude Česko nejspíš jako jedna z mála zemí světa hlasovat proti uznání Palestiny. Podobně chtějí uznání jejich státu zmařit už jenom Izrael, Američané, Mikronésie, Marshallovy ostrovy a možná také Kanada a Německo.

Čeští diplomaté chtějí do poslední chvíle tajit, jak budou hlasovat. Už delší dobu ale Praha dává najevo, že se za Palestince nepostaví. Má tak dvě možnosti - buď se zdržet hlasování, nebo aktivně vystoupit proti Palestině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Česka k uznání Palestiny vysvětlil první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider

Podle zdrojů Českého rozhlasu se Praha rozhodla pro druhou variantu. Pořád se prý ale nedá zcela vyloučit, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na poslední chvíli změní názor a Česko se „pouze“ zdrží hlasování.

„Je veřejným tajemstvím, že ČR nepodpoří toto hlasování. To neznamená, že nepodporujeme aspirace a že nemáme zájem na vyřešení situace, ale domníváme se, že to je špatná otázka položená ve špatný čas. Takže s největší pravděpodobností budeme hlasovat proti,“ vysvětluje první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

V Austrálii otázka Palestiny málem přivodila politickou krizi. Také její premiérka Julia Gillardová chtěla podpořit Izrael tím, že by Austrálie řekla palestinskému státu ne. Gillardové se ale vzepřela její vlastní vláda, a tak se Austrálie v OSN pouze zdrží hlasování.

Uznání státnosti

Palestinci, zastoupení Organizací pro osvobození Palestiny, mají dosud status stálé pozorovatelské entity. Tvrdí, že povýšení na status nečlenského státu – stejné postavení má třeba Vatikán – jim dá mimo jiné větší mezinárodní oporu pro mírová jednání s Izraelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová ve vysílání Rádia Česko

„Je to otázka statutu a prestiže. Na druhou stranu prakticky v zastoupení a přístupu k jednáním se nic nemění. Palestina je prostřednictvím OOP zastoupena a její slovo je slyšet už po desetiletí,“ upozorňuje první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider.

„Slibují si, že by se mělo posílit jejich mezinárodní postavení pro vyjednávání. Na druhou stranu si myslím, že zejména od doby, kdy se začalo v 90. letech vyjednávat, byla mezinárodní podpora vyjednávání ohromná a nelze říci, že by poklesla,“ připomíná Schneider.

Bývalý předseda Valného shromáždění OSN a někdejší ministr zahraničí Jan Kavan vysvětlil, že zvýšení statusu na nečlenský pozorovatelský stát je kategorie, která je de facto uznáním státnosti Palestiny.

„Je to pro ně symbolicky velmi důležité, v praktické rovině jim to umožní členství v řadě mezinárodních organizací a ve všech agenturách systému OSN,“ řekl Kavan. Postoj České republiky je podle něj trochu schizofrenní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

„Česká republika jako nástupce Československa patří mezi 132 členských států OSN, které s Palestinou navázaly diplomatické vztahy už v roce 1988. Od února 1989 navíc v Praze funguje vyslanectví státu Palestina,“ připomněl Jan Kavan.

Sami Palestinci si od dnešního kroku slibují, že jako částečně uznaný stát by mohli například žalovat Izrael u mezinárodních soudních institucí za zásahy v pásmu Gazy. Podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka k tomu ale povede ještě dlouhá cesta.

Izrael ve shodě s USA říká, že samostatný palestinský stát je možné vytvořit jen na základě dvoustranných jednání. Dnešní hlasování tak může mít negativní dopad na postoj Izraele k Palestinské autonomii.

„Spekuluje se o tom, že by Izraelci mohli například zastavit převod daní, které vybírají na Západním břehu Jordánu a předávají je Palestincům,“ upozornil Milan Slezák.

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Břetislav Tureček, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme