Balaš zdůrazňuje, že uznání státu má deklaratorní, nikoli konstitutivní charakter. Zásadní je přitom normalizace vztahů se sousedy, zejména s Izraelem, který Palestinu neuznává.
Ve svém projevu předseda Poslanecké sněmovny poděkoval Srbům za podporu v klíčových okamžicích dějin Československa a České republiky. Podle něj jsou Češi jejich dlužníky a „mají jim, co oplácet“.
Africké Togo je další zemí, která po srbském přesvědčování ustoupila od svého dřívějšího uznání nezávislosti Kosova, řekl srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.
Švédsko oficiálně uznalo suverenitu Palestiny. O hlasování parlamentu informovala švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Vláda premiéra Stefana Löfvena svůj záměr ohlásila už začátkem října.
Výsledky referenda o připojení Krymu k Rusku Česká republika neuznává. Shodla se na tom dnes vláda. Referendum bylo podle ní neregulérní a v rozporu s ukrajinskou ústavou. Vláda naopak souhlasí s rychlým podpisem politické části asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Plošné hospodářské sankce vůči Rusku zatím nechce.
Spojené státy uznaly syrskou opoziční koalici jako legitimní zástupce syrského lidu. V televizi ABC to řekl americký prezident Barack Obama. Washington tak tímto krokem zvýšil tlak na režim Bašára Asada.
Blízký východ nejspíš už dnes zažije přelomový okamžik. Ve Valném shromáždění se má hlasovat o uznání Palestiny za nečlenský pozorovatelský stát OSN. Shromáždění zřejmě palestinskou žádost podpoří, stačí k tomu prostá většina 193 zemí. Česko se zřejmě postaví proti uznání palestinského státu.
Ve Valném shromáždění OSN by se mohlo už ve čtvrtek hlasovat o uznání Palestiny a jednotlivé státy světa postupně oznamují své pozice. Čeká se, že většina zemí Palestince podpoří. Izrael ovšem v zákulisí stále lobbuje, aby co nejvíce vlád palestinské ambice odmítlo. Podobně proti Palestincům vystupují Spojené státy.
Zdravotní sestry, lékaři, inženýři a turističtí průvodci by mohli snadněji hledat práci v zahraničí. Nová pravidla pro mezistátní uznávání kvalifikací připravuje Evropská komise. Zatím se k jejímu záměru sladit podmínky pro uznávání diplomů a kvalifikačních osvědčení vyjádřilo ve veřejné diskusi několik stovek jednotlivců i firem.
Palestinci naplno rozjeli kampaň za formální uznání své nezávislosti. Do OSN už předali příslušnou žádost. Zatím je nezastavily hrozby z Izraele, že židovský stát může ustoupit od všech dosavadních dohod. Palestinci přecházejí také skutečnost, že se proti jejich plánu staví i některé západní země, včetně Američanů. Palestinské vedení počítá s tím, že ve Valném shromáždění se za ně postaví většina států světa.
Ekvádor se stal už pátou jihoamerickou zemí, která v posledních týdnech uznala nezávislou Palestinu. Podle ekvádorského prohlášení je palestinský stát v hranicích z roku 1967 - to znamená v pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu a také ve východním Jeruzalémě. Izrael přitom označuje celý Jeruzalém za své hlavní město a odmítá předat i jeho arabské čtvrti pod palestinskou správu. Mezinárodní společenství považuje izraelskou kontrolu nad východním Jeruzalémem za ilegální.
Brazílie, Argentina a Uruguay jsou tři jihoamerické státy, které nově uznaly „svobodnou a nezávislou" Palestinu. Palestinský stát podle nich leží v hranicích z roku 1967, tedy v Gaze, na západním břehu Jordánu a také ve východní části Jeruzaléma, kterou si ale nárokuje také Izrael. Židovský stát krok jihoamerických států okamžitě zkritizoval.
Bez hysterie vzali v Srbsku na vědomí rozhodnutí české vlády uznat samostatnost Kosova. Kabinet Mirka Topolánka to schválil včera na výjezdním zasedání v Teplicích. Politici v Srbsku se k tomu zatím nevyjadřují, řada obyčejných lidí ale cítí určité zklamání.
Ministr zahraniční Karel Schwarzenberg netrvá na tom, aby česká vláda rozhodla o uznání samostatného Kosova už tuto středu. Potvrdil, že kolegům ministrům předloží materiál, který to sice doporučuje, nebude ale prosazovat jeho okamžité přijetí. Premiér Mirek Topolánek prý naopak chce - podle informací Hospodářských novin - ministry přesvědčit, aby už tuto středu nezávislost Kosova uznali.
V první den nezávislého albánského Kosova přislíbila uznání novému státu většina klíčových zemí světa. Ostře se naopak proti kosovské samostatnosti postavily Rusko a Srbsko, které tím ztratilo patnáct procent svého historického území. V Bělehradě a v srbské části Bosny pokračují pouliční protesty, v samotném Kosovu je klid.