Česká republika neuznává výsledky referenda o připojení Krymu k Rusku
Výsledky referenda o připojení Krymu k Rusku Česká republika neuznává. Shodla se na tom dnes vláda. Referendum bylo podle ní neregulérní a v rozporu s ukrajinskou ústavou. Vláda naopak souhlasí s rychlým podpisem politické části asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Plošné hospodářské sankce vůči Rusku zatím nechce.
„Referendum, které proběhlo na Krymu, bylo vyhlášeno v rozporu s ukrajinskou ústavou a probíhalo za neregulérních podmínek,“ říká premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a doplňuje:
„Chci připomenout, že na Krym nebyli vpuštěni mezinárodní pozorovatelé a vedle toho se na Krymu pohybovalo velké množství vojenských jednotek, které do oblasti poslalo Rusko. Česká republika proto neuznává výsledky tohoto hlasování.“
Další pohled přidává i místopředseda vlády za KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Pokud mají občané rozhodnout o státoprávním uspořádání, o tom, zda se oddělí část země, tak o tom musí rozhodnout obyvatelé celé dané republiky,“ tvrdí a dodává:
Evropská unie i Spojené státy schválily sankce vůči představitelům Ruska a Krymu
Číst článek
„Není možné, aby došlo k takovýmto dílčím věcem. Je jasné, že i z tohoto důvodu je evidentní, jakou výhodou je pro nás členství v kolektivním obranném mechanismu NATO a Evropské unie.“
Vláda také informovala, že souhlasí s rychlým podpisem politické části asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Plošné hospodářské sankce vůči Rusku zatím nechce.
Prezident Zeman: Referendum není ústavní
Podle prezidenta Miloše Zemana by měl výsledek referenda na Krymu vést k větší autonomii poloostrova. Český prezident ale zároveň tvrdí, že hlasování bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou.
„Hlasování na Krymu bylo v rozporu se stávající ústavou ukrajinské republiky. Na druhou stranu jeho výsledek svědčí o nespokojenosti tamního obyvatelstva se současným uspořádáním. Reakcí na hlasování by mělo být posílení autonomie Krymu,“ hodnotí mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.