Vůdce japonské mafie se přiznal k pašování plutonia z Barmy. Mělo sloužit Íránu k výrobě jaderných zbraní

Vůdce japonské mafie jakuza Takeši Ebisawa se u newyorského soudu přiznal k tomu, že pašoval jaderný materiál z Barmy do zahraničí, stojí v tiskové zprávě amerického ministerstva spravedlnosti. Americké úřady ho ve spolupráci s Thajskem, Indonésií a Japonskem usvědčily v roce 2022, když s ním v přestrojení vyjednaly obchod, kdy Ebisawa měl Íránu dodat materiál na výrobu jaderných zbraní. Souzen je také za pašování drog do Spojených států.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce japonské mafie jakuza Takeši Ebisawa

Vůdce japonské mafie jakuza Takeši Ebisawa | Zdroj: Reuters

„Jak dnes dosvědčil u soudu, Takeši Ebisawa bezostyšně obchodoval s jaderným materiálem, včetně plutonia, z Barmy. Ve stejný čas organizoval dovoz velkého množství heroinu a metamfetaminu do Spojených států výměnou za těžké zbraně, které poté měly použít etnické ozbrojené skupiny v Barmě,“ uvádí tisková zpráva.

Štěpení v Jakuze vyvolává v Japonsku obavy z opakování války gangů

Číst článek

Ebisawa už v té době jednal nevědomě s pracovníky amerického Úřadu pro potírání drog (DEA) v přestrojení za íránské představitele. Peníze, které od nich dostal za prodej narkotik, poté posílal do Tokia.

Na začátku roku 2020 pak kontaktoval pracovníky DEA, kteří pracovali v utajení, že by chtěl prodat velké množství jaderného materiálu a zda by neznali nějakého zájemce.

Nabízený materiál pocházel od nejmenovaného vůdce povstalecké skupiny v Barmě, která v zemi těžila uran. Ebisawa tak plnil funkci zprostředkovatele, kdy peníze za jaderný materiál by šly na financování zbraní pro ozbrojené povstalce v této jihovýchodní asijské zemi.

Pojistný podvod? Japonec chtěl proplatit výdaje za uříznutý prst, usekl si ho ale sám jako omluvu mafii

Číst článek

V průběhu roku poté udržoval kontakt s mužem, o němž se domníval, že je íránský generál. Tomu kromě plutonia nabízel více než 2000 kilogramů radioaktivního thoria a více než 100 kilogramů radioaktivního uranu, které by Íránu posloužily na výrobu jaderných zbraní.

Vyšetřování podle šéfky DEA Anne Milgramové ukázalo šokující rozsah mezinárodního organizovaného zločinu, který zasahuje nejen do obchodu s narkotiky, ale i do jaderných zbraní a bojů mezi různými etniky.

Soud na Manhattanu nyní bude posuzovat, jaký trest Ebisawovi udělí. Nejmenší možný trest za obchodování s drogami a zbraněmi je deset let ve vězení, píše agentura AP. Rozsudek padne na začátku dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme