V Libanonu se rozhoduje o příští vládě
V Libanonu má dnes začít parlamentní debata o příští vládě. Tu dosavadní vedl premiér Sa'ad Harírí a padla poté, co z ní minulý týden odešlo 11 ministrů. Opozice tím chtěla zastavit spolupráci Bejrútu s mezinárodním tribunálem, který vyšetřuje šest let starou vraždu premiérova otce Rafíka Harírího. Prozápadní tábor chce dnes nominovat dosavadního premiéra. Opozice má svého kandidáta Umara Karámího.
Vůdce opozičního Hizballáhu šajch Nasralláh prohlásil, že nepodpoří vládu, která bude s tribunálem dál spolupracovat. Nasralláh řekl, že libanonské špičky už se dohodly, že Bejrút přestane tribunál platit a stáhne z něj své soudce. Pak ale premiér Harírí odjel do Spojených států a tam se od dohody odklonil, podle Nasralláha pod americkým a izraelským tlakem.
Nasralláh ve vůbec prvním veřejném projevu od vyhrocení situace kriticky mluvil i o tom, že do vnitrolibanonské krize zasahují západní vlády. Jak řekl, například autorka některých komentářů, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, s věcí nemá nic společného.
Tribunál možná už dnes bude mít svou vyšetřovací zprávu a spekuluje se že, z vraždy Rafíka Harírího obviní několik členů Hizballáhu. Podle některých informací v západních médiích dokonce v obvinění padne i jméno ájatolláha Chámeneího, tedy vůdce íránského náboženského režimu, který stojí za Hizballáhem.
Tato šíitská guerilla ale podíl na zločinu popírá a tvrdí, že tribunál pracuje s podvrženými důkazy a na objednávku Západu. Nasralláh zopakoval, že vraždu Harírího zosnoval Izrael, aby změnil poměry v Libanonu ve svůj prospěch. Po atentátu byla Sýrie před šesti lety donucena mezinárodním tlakem, aby po třiceti letech stáhla své vojáky z Libanonu.