Třetí sebevražda v řadě. Policista, který v lednu zasahoval v americkém Kapitolu, si vzal život

Fyzická bolest, neustávající psychické problémy a posttraumatická stresová porucha. Americký policista Gunther Hashida, který zasahoval při lednovém útoku na washingtonský Kapitol, spáchal minulý týden v důsledku depresí vyvolaných hrůzostrašnými zážitky sebevraždu. Hashida je tak třetím policistou, který si v důsledku událostí v Kapitolu sáhl na život. V pondělí to potvrdil mluvčí Washingtonské metropolitní policie.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Donalda Trumpa vtrhli během jednání Kongresu do budovy Kapitolu

Příznivci Donalda Trumpa vtrhli během jednání Kongresu do budovy Kapitolu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hashidova smrt přišla necelý týden poté, co několik důstojníků veřejně vypovídalo o traumatech způsobených násilím a rasovými urážkami, které řádění podporovatelů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa rozpoutalo. Mnozí z policistů, kteří čelili davu násilných vzbouřenců, se následně potýkali nejen s fyzickou bolestí, ale také s psychickými a duševními problémy včetně posttraumatické stresové poruchy.

„Důstojník Gunther Hashida byl při útoku na Kapitol zařazený do Zvláštní jednotky rychlé reakce na mimořádné události. Ve čtvrtek 29. července byl nalezen mrtvý v místě svého bydliště,“ uvedl mluvčí Washingtonská policie. „Celé oddělení truchlí a přeje upřímnou soustrast Guntherově rodině a přátelům,“ podotkl.

Hashida, který na policejním oddělení sloužil od roku 2003, se stal v pořadí třetím policistou, který v reakci na události ve Washingtonu spáchal sebevraždu. Krátce po 6. lednu si sáhli na život také Jeffrey Smith, příslušník Washingtonské metropolitní policie, a Howard Liebengood, který patřil do týmu ostrahy Kapitolu.

Policisté popsali Kongresu svá traumata z útoku na Kapitol. ‚Bylo to jako peklo,‘ uvedl policista

Číst článek

Ostudná lhostejnost

„Boj s psychickými problémy ještě více ztěžuje, když slyším tolik spoluobčanů, včetně těch, pro jejichž obranu jsem riskoval život, jak bagatelizují nebo přímo popírají, co se stalo,“ zaznělo před týdnem z úst příslušníka metropolitní policie Michaela Fanona u příležitosti vyšetřování událostí z 6. ledna.

„Mám pocit, že jsem sestoupil do pekel a vrátil se zpět, abych ochránil Kapitol včetně lidí v této místnosti. Ti mi teď říkají, že peklo neexistuje nebo není ve skutečnosti tak strašné. Lhostejnost, s jakou se se mnou a mými kolegy zachází, je ostudná,“ uvedl Fanon během slyšení před americkými zákonodárci.

Americký soud uložil 19. července osm měsíců vězení Paulu Hodgkinsovi, který při nepokojích v sídle Kongresu pronikl až do zasedacího sálu Senátu. Šlo o první odsouzení za závažný trestný čin v souvislosti s lednovým útokem, které podle amerických médií zřejmě poslouží jako příklad ve stovkách dalších podobných kauz.

K washingtonskému Kapitolu se 6. ledna dostavily tisíce příznivců končícího prezidenta, který nikdy neuznal volební porážku a před formálním schválením výsledku vyzval své stoupence k protestu u sídla Kongresu. Stovkám rozlícených podporovatelů se podařilo násilně proniknout dovnitř poté, co nepřipravená policie nedokázala udržet obranné linie.

Volební schůze zákonodárců musela být na několik hodin přerušena, její účastníci byli evakuováni. Čtyři lidé zemřeli na místě, jeden z policistů umřel o den později v nemocnici a dalších asi 140 si z bojů odneslo zranění.

Esther Hyhlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme