Státy Evropské unie se shodly na pravidlech omezení spotřeby zemního plynu, zahrnují i dobrovolné úspory
Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na pravidlech omezení spotřeby této suroviny pro nadcházející topnou sezonu. Po první části jednání unijních ministrů energetiky o tom informovalo české předsednictví Rady Evropské Unie. Ministři schválili upravený návrh Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši patnácti procent.
Součástí návrhu Evropské komise, který obsahuje části o dobrovolných úsporách, je mimo jiné možnost vyhlášení plynové nouze, v níž budou úspory povinné.
Řada států si z původního návrhu vymohla ústupky. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové nicméně i při jejich využití zajistí plán Evropské unie dostatek plynu na „průměrnou zimu“.
Gazprom opět sníží dodávky plynu. Na konci července plánuje další údržbu turbíny Nord Stream 1
Číst článek
Evropský blok očekává, že Rusko sáhne před zimou k dalším omezením dodávek plynu. Už ve středu chce ruská plynárenská společnost Gazprom snížit přísun suroviny plynovodem Nord Stream 1 na pětinu jeho maximální kapacity.
Unijní státy se proto necelý týden od návrhu v nebývale rychlém čase shodly na omezení spotřeby.
„Evropská unie je jednotná a solidární. Dnešní dohoda jasně ukazuje, že se členské země rázně postaví jakékoli snaze Ruska rozdělit Evropskou unii použitím dodávek energie jako zbraně,“ uvedl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který úternímu jednání s unijními kolegy poprvé předsedá.
Členské země se zavázaly snížit v období od začátku srpna do konce března spotřebu plynu proti průměru z posledních pěti let.
O výjimky si budou moci zažádat například země, které nejsou propojeny s unijní plynárenskou infrastrukturou, nebo je jejich napojení nedostatečné. To se týká například Španělska, Irska či Malty.
Mohou si je vyjednat i země, které mají dostatečné zásoby plynu na zimu, nebo jsou na plynu závislá jejich kritická průmyslová odvětví. Tyto výjimky by mohlo využít Německo, Polsko či Česko, které již nyní dosáhlo listopadový cíl 80procentního naplnění zásobníků.
Nižší omezení spotřeby budou moci vykázat i státy, jejichž energetická síť je výrazně provázaná s tou ruskou. K těm patří třeba pobaltské země.
Podle ekologické organizace Greenpeace ministři oslabili původní návrh EK mnoha různými výjimkami a řada států si vymohla ústupky.
„Evropští ministři se prostřednictvím výjimek rozhodli oslabit návrh Evropské komise místo toho, aby se snažili prosadit ambicióznější snižování naší závislosti na zemním plynu z Ruska. Tváři v tvář válce na Ukrajině a dopadům klimatické krize by se přitom měli snažit co nejvíce snížit spotřebu fosilních paliv, hledat energetické úspory a urychlit přechod na obnovitelné zdroje,“ řekla koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace Miriam Macurová.
„Naše první propočty říkají, že i kdyby byly využity všechny výjimky, docílili bychom takového snížení poptávky, které by nám pomohlo bezpečně přečkat průměrnou zimu,“ řekla po jednání s ministry komisařka Simsonová. Plán je podle ní nastaven na možnost, že Rusko ještě v červenci zcela zastaví vývoz plynu do Evropské unie.
Unijní státy zatím přes výrazná omezení ruských dodávek snížily spotřebu plynu proti minulým letům zhruba o pět procent. Část z nich považuje patnáctiprocentní cíl za reálný, část hovoří o tom, že se s ukončením ruského vývozu vyrovná i bez splnění unijního cíle.