Německo oznámilo nová opatření na úsporu energií, vláda aktivuje i rezervy hnědého uhlí
Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve čtvrtek oznámil další soubor opatření na úsporu energií a plány směřující k energetickému zabezpečení země. Berlín podle něj zvýší požadované množství plynu v zásobnících a zároveň aktivuje rezervu hnědého uhlí. Další opatření by se měla týkat úspor ve veřejných budovách i v domácnostech, informovala agentura DPA.
Zásoby na zimu musí být posíleny, zdůraznil Habeck v kontextu toho, že Rusko sice opět dodává plyn prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, ale v mnohem menším množství, než by mohlo.
‚Elektřinu si do pytle nedáte.‘ Zájem o uhlí i dřevo roste, lidé nakupují palivo na víc sezon dopředu
Číst článek
Moskva je podle něj „faktorem rostoucí nejistoty“ na energetickém trhu v Evropě a technicky jí prý nic nebrání v tom, aby po údržbě plynovodu obnovila plné dodávky plynu. Nord Stream 1 dnes pracuje na 40 procent kapacity.
„Vzhledem k chybějícím 60 procentům kapacity a politické nestabilitě zatím není důvod k ukončení poplachu,“ uvedl šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller.
Podle regulátora má nynější vývoj vliv také na další evropské země, včetně Francie, Rakouska a České republiky, napsala agentura Reuters.
Plynové zásobníky a uhlí
Předepsaná naplněnost plynových zásobníků bude podle Habecka od 1. září stanovena na 75 procent, k 1. říjnu místo dosavadních 80 na 85 procent a 1. listopadu budou muset být naplněny z 95 procent, přičemž doposud to bylo 90 procent.
Kromě toho má být od 1. října aktivována rezerva hnědého uhlí, což už nyní platí u elektráren na černé uhlí. Habeck ve čtvrtek rovněž hovořil o nařízení o úsporách zemního plynu, který by bylo možné případně vyjmout z trhu.
Ve spolupráci s ministerstvem dopravy má Habeckův rezort vypracovat nařízení, které by v železniční dopravě upřednostnilo využívání jiných zdrojů energie.
Lidé by neměli vytápět prázdné místnosti
Ministerstvo hospodářství dále sdělilo, že by bylo rozumné nadále nevytápět místnosti, v nichž se lidí pravidelně nezdržují, jako jsou chodby, velké haly, dvorany nebo technické prostory, pokud to neznemožňují bezpečnostně-technické předpisy.
Zateplování, výměna oken, fotovoltaika. Nemocnice kvůli zdražování energií hledají způsoby, jak ušetřit
Číst článek
Pro veřejná zařízení a kancelářské budovy mají být vyhlášena příslušná nařízení. Kromě toho se mají odehrát jednání se sociálními partnery o dalších možnostech úspor na pracovištích a provozech.
Energie mají uspořit i obytné budovy; nájemníci mají dostat větší prostor k úsporám. Doposud existují částečně smluvní závazky ohledně udržování minimální teploty v pronajímaných místnostech, připomíná německé ministerstvo hospodářství.
„To znamená, že když tyto nájemkyně a nájemníci chtějí topit méně, porušují tím nájemní smlouvy. Proto mají být tyto smluvní závazky - v těsné součinnosti s příslušnými rezorty a spolkovou vládou - přechodně zrušeny, aby nájemkyně a nájemníci, kteří chtějí uspořit energie a stáhnout topení, tak mohli učinit,“ vysvětlilo ministerstvo.