Podle časopisu Der Spiegel byli členy „sabotážního komanda“ ukrajinští potápěči, kteří nebyli příslušníky žádné z ukrajinských ozbrojených složek či tajných služeb.
Tajná operace ukrajinských služeb vedla podle Wall Street Journal ke zhoršení energetické krize v Evropě vyvolané o měsíce dřív ruskou agresí na Ukrajině
V souvislosti s vyšetřováním výbuchu plynovodů úřady vyšetřují taky další dva Ukrajince - manželský pár, který založil potápěčskou školu jménem Scuba Family.
V září 2022 poškodily nevysvětlené výbuchy plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo plyn do Německa a dál do Evropy. K incidentům došlo ve švédských a dánských vodách.
Německo považuje plynovody za součást kritické infrastruktury, a jejich poškození tak bere mimořádně vážně. Podrobnosti tím pádem zveřejňuje vždycky, až v momentě, kdy má na stole dostatek důkazů.
Washington/Berlín ||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Podmořské exploze loni v září poničily plynovod Nord Stream 1, který byl do přerušení dodávek ze strany Ruska o měsíc dříve hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropy.
Vyšetřovatelé zcela rekonstruovali dvoutýdenní cestu jachty Andromeda, kterou podle nich tým při akci použil. O zapojení plavidla do útoku v březnu psala německá média.
Zatím není zřejmé, zda tato skupina mohla být napojena i na vládu nějakého státu. Podle šéfa německé rozvědky Bruna Kahla vedou stopy na všechny myslitelné směry.
Potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále Evropy, loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy.
Pro rezoluci hlasovalo jen Rusko, Čína a Brazílie, zbývajících 12 členů rady se zdrželo. Přijetí rezoluce, předložené Ruskem, vyžadovalo hlasy nejméně devíti z 15 členů Rady bezpečnosti OSN.
Předmět byl nalezen u jediné nepoškozené části plynovodu Nord Stream 2. Mohlo by jít o dýmovnici, ale to zatím potvrzeno není. Společnost byla ihned po jeho objevení požádána o pomoc s jeho vytažením.
„Podobnou explozi, tak silnou a v takové hloubce, mohou provést jedině specialisté, navíc podporovaní veškerou silou státu, který má k dispozici určité technologie,“ zdůraznil Putin.
Němečtí vyšetřovatelé pravděpodobně našli loď, kterou sabotéři při akci použili. Byla to jachta pronajatá od firmy v Polsku, která patří dvěma ukrajinským občanům.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
Ruský plyn Česko nahradilo dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě.
Ambasáda se odvolává na článek amerického investigativního novináře Seymoura Hershe, který s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že sabotáž plynovodu mají na svědomí Američané.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že za výbuchy stojí „Anglosasové“, kterým „nestačí protiruské sankce“. Bílý dům to odmítl, stejně jako další západní vlády.
Rusko nyní podle vicepremiéra Novaka pracuje na diverzifikaci své infrastruktury a mohlo by prodávat více plynu do Asie a Tichomoří. Již existujícím plynovodem Síla Sibiře dodává Rusko plyn do Číny.
Známý americký investigativní novinář Hersh ve svém článku tvrdí, že o vyhození plynovodů do povětří rozhodl Biden, aby Moskvu připravil o obrovské příjmy z prodeje plynu do Evropy.
Únik plynu v Baltském moři vyšetřují Švédsko a Dánsko, jelikož se jedná o jejich výlučné ekonomické zóny. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.
Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před sobotním útokem na ruskou flotilu v Sevastopolu.
Video z české školy, kde studenti dostali deky, nasbíralo na TikToku přes 600 tisíc zhlédnutí a rozšířilo se i do zahraničí. Informace, že škola kvůli drahým energiím nebude topit, ale není pravdivá.
Německá racionalita narazila na geopolitiku a ruský imperialismus, říká v rozhovoru ke konci projektu plynovodů Nord Streamu expert na německo-ruské vztahy Vladimír Handl z IMS Univerzity Karlovy.
Říkají si fellas a poznají se podle profilového obrázku se psem plemene shiba inu. Vše začalo v květnu 2022 tweetem sedmadvacetiletého Poláka, který chtěl podpořit ukrajinskou armádu v boji s Ruskem.
Podle Putina lze opravit nedávno poškozená potrubí plynovodů Nord Stream přivádějící ruský plyn do Německa po dnu Baltu, ale smysl to bude mít jedině v případě, že budou poté využívána.