„Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Stažení firmy z Ruska je pro její vlastníky velkou ránou. Auchan má totiž v Rusku nejvíc poboček hned po Francii. Nachází se tam celkem 230 prodejen, mezi kterými jsou supermarkety i hypermarkety.
Francouzská Engie zahájila mezinárodní arbitrážní řízení proti Gazpromu v únoru 2023, a to se zdůvodněním, že ruský podnik neplní své závazky plynoucí ze smlouvy o dodávkách zemního plynu.
Firmě se podařilo přesměrovat prodej z Evropy do Číny a Indie. V prvním čtvrtletí se čistý zisk ruského producenta ropy zdvojnásobil na 399 miliard rublů.
Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.
Mluvčí ČEZ řekl, že firma dosud žádné informace k žalobě neobdržela. Podle něj zřejmě půjde o reakci na mezinárodní arbitráž, kterou česká společnost vůči Gazpromu loni zahájila.
Ruský Gazprom v březnu zvýšil dodávky zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů o 4,5 procenta oproti předchozímu měsíci, uvedla agentura Reuters.
V říjnu 2023 zemřel ve věku 66 let generální ředitel Lukoilu Vladimir Někrasov. V roce 2022 zemřel při pádu z okna moskevské nemocnice tehdejší generální ředitel Ravil Maganov.
Petrohradský soud zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by NET4GAS měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (2,9 miliardy korun). Vyjádření české společnosti se ČTK snaží získat.
Důvodem, proč Maďarsko na ruském plynu prodělává, je skutečnost, že současná platná smlouva byla podepsána v roce 2021, tedy na začátku evropské cenové krize v energetice, píše deník Népszava.
Gazprom se dlouho soustředil na export do Evropy a zanedbával investice pro vývoz zkapalněného zemního plynu. Putinovy snahy o posílení Gazpromu jsou vydány na milost a nemilost Číně, píše Bloomberg.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
Rusko nyní podle vicepremiéra Novaka pracuje na diverzifikaci své infrastruktury a mohlo by prodávat více plynu do Asie a Tichomoří. Již existujícím plynovodem Síla Sibiře dodává Rusko plyn do Číny.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko loni v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Příjmy státu se v lednu snížily meziročně o 35 procent, zatímco výdaje podle ministerstva stouply o 59 procent. Příjmy z ropy a plynu se oproti lednu 2022 snížily o 46 procent.
Vývoz z Číny se zvýšil i navzdory slabší poptávce z Evropské unie a Spojených států a pandemickým omezením, které dočasně uzavřely Šanghaj a další průmyslová centra.
Pokud bude nerovnováha v tranzitu přetrvávat, začne Gazprom od 28. listopadu snižovat dodávky směřující do měřicí stanice Sudža. Ukrajina podle něj zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu.
Gazprom měl doposud v EuRoPol Gaz podíl 48 procent. Dalších 48 procent vlastní polská společnost PGNiG, nyní součást skupiny Orlen, zbylá čtyři patří společnosti Gas Trading ze skupiny PKN Orlen.
Ruská energetická válka proti Evropě začala loni zhruba rok před letošní únorovou invazí na Ukrajinu, řekl Beneš. Rusko podle něj nenápadně přestalo dodávat plyn.
„Vyhlídky Gazpromu na další růst jsou poněkud omezené a v určitém okamžiku bude muset výrazně snížit výrobu,“ řekl serveru expert na ruskou energetiku Adnan Vatanseverz londýnské King's College.
Evropské státy poškození plynovodů vyšetřují jako sabotáž se zatím neznámým pachatelem. Rusko, jehož státní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ.
Akcionáři ruské plynárenské společnosti Gazprom na páteční mimořádné valné hromadě schválili rekordní výplatu dividend ve výši 1,208 bilionu rublů (zhruba půl bilionu korun).
Arbitrážní řízení, které ukrajinská firma Naftogaz zahájila vůči ruskému Gazpromu by mohla vést k uvalení sankcí na Naftogaz ruskou vládou. To, ale dle Gazpromu ohrozí dodávky plynu do Evropy.
Gazprom v srpnu oznámil, že v první polovině roku měl rekordní čistý zisk 2,5 bilionu rublů. Představenstvo také doporučilo vyplatit pololetní dividendu.