Francouzská síť prodejen Auchan se chce stáhnout z Ruska. Důvodem jsou sankce a zákaz nových investic

Francouzská síť supermarketů Auchan se chce stáhnout z Ruska, informoval investigativní list La Lettre. Firma má v zemi 230 prodejen. Po ruské invazi na Ukrajinu se rozhodla v Rusku zůstat, za což ji kritizoval například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Od stálého zpravodaje Paříž/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejna francouzské sítě supermarketů Auchan v Moskvě

Prodejna francouzské sítě supermarketů Auchan v Moskvě | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Hlavním důvodem, proč se chce francouzská síť supermarketů stáhnout z Ruska, jsou podle deníku Le Figaro mezinárodní sankce proti Moskvě. Kvůli nim je pro zahraniční společnosti stále těžší v Rusku podnikat, jelikož firmy mají omezené možnosti vývozu některých technologií, základních surovin a průmyslových produktů do Ruska.

Zelenskyj vyzval francouzské podniky, aby přestaly dotovat ‚ruské mašinerie‘. Od Paříže žádá zbraně

Číst článek

Velkou komplikací je také vyloučení některých ruských bank z platebního systému SWIFT, který zajišťuje celosvětové odesílání a přijímání plateb v cizí měně.

Zahraniční firmy v Rusku zároveň čelí velké administrativní zátěži kvůli množství papírování. Jsou tam zakázané nové investice do strategických sektorů, mezi které patří energie, energetika, bezpečnost nebo nové technologie.

Pozice na ruském trhu

Stažení firmy z Ruska je pro její vlastníky, francouzskou rodinu Mulliez, velkou ránou. Auchan má totiž v Rusku nejvíc poboček hned po Francii. Nachází se tam celkem 230 prodejen, mezi kterými jsou supermarkety i hypermarkety.

V zemi je Auchan od roku 2002 a pro firmu tamní trh, vedle trhu čínského, představoval především důležitou perspektivu do budoucna. Společnost v Rusku tvořila 10 procent svého obratu a zaměstnávala 30 tisíc lidí.

V prvním semestru letošního roku se Auchanu dařilo o něco lépe, loni však zaznamenal velké ztráty. Důvodem je to, že nestačí lokální konkurenci. Lokální obchody často vlastní ruští oligarchové, kteří mohou investovat a také to dělají.

Rusové si můžou koupit iPhone i čokoládu Lindt. Zboží se do země dostává neoficiálními cestami

Číst článek

Firma Auchan se zároveň dostala pod palbu kritiky po začátku ruské invaze na Ukrajinu, protože se nechtěla z Ruska stáhnout. S touto kritikou častoval například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nařkl Auchan a automobilku Renault z podpory ruské válečné mašinérie.

Investigativní novinář a bývalý ředitel projektu Bellingcat Christo Grozev zase firmu nařkl z toho, že své výrobky jako cigarety, některé nástroje či konzervy zdarma dodávala na frontu ruské armádě. Firma tuto záležitost dlouhodobě odmítá. Francouzská společnost zároveň dlouhodobě tvrdí, že Auchan respektuje protiruské sankce.

Budoucnost Auchanu v Rusku

Auchan momentálně hledá podnikatele, kteří by byli ochotní firmu či její pobočky převzít. Jedním ze zájemců je podle deníku Le Monde společnost Gazprom bank neboli bankovní pobočka ruského plynárenského giganta Gazprom. Stejná banka loni převzala obchodní centra, ve kterých se prodejny Auchanu také nacházejí.

Stahování zahraničních společností z Ruska je od ruské invaze na Ukrajinu a odlivu stovek nadnárodních společností stále těžší, protože ruský režim zpřísnil pravidla.

Martin Balucha, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme