Biden: Jestliže Rusko napadne Ukrajinu, bude následovat rychlá odpoveď
- Telefonát Joe Biden – Vladimir Putin trval hodinu, ale nepřinesl žádný průlom, pokud jde o hrozbu ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Ta je podle Američanů velmi reálná a bezprostřední.
- Proto Spojené státy vyklidily velkou část své ambasády v Kyjevě a dnešním dnem tam ruší konzulární služby. Kromě toho stahují z Ukrajiny svých 160 pomocných vojáků a v neděli se také zavírá časové okno, ve kterém měli na pokyn své vlády Ukrajinu raději opustit i američtí občani.
- Biden se Putina po měsíci a půl snažil znovu osobně varovat, že útok na Ukrajinu není ani v ruském zájmu. Washington již dříve varoval, že ruská invaze na Ukrajinu může nastat „kdykoliv“, i během olympiády. Moskva odmítá, že by měla v úmyslu sousední zemi napadnout.
Jestliže Rusko napadne Ukrajinu, bude následovat rozhodná a rychlá odpověď, řekl podle Bílého domu během dnešního telefonického rozhovoru americký prezident Joe Biden svému ruského protějšku Vladimiru Putinovi.
Jak dopadl telefonát mezi ruským a americkým prezidentem? Poslechněte si v reportéži
Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února. Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov po telefonátu Putina s Bidenem uvedl, že americká hysterie ohledně Ukrajiny „dosáhla svého vrcholu“. Moskva dlouhodobě popírá, že by se na Ukrajinu chystala zaútočit.
Ruská invaze by s sebou podle Bidena přinesla „rozsáhlé lidské utrpení“. Spojené státy jsou ale připravené na diplomacii a „další možné scénáře“, citoval Bidena v prohlášení Bílý dům.
Biden s Putinem hovořil více než hodinu. Rozhovor byl „profesionální a věcný“, nepřinesl ale „žádnou podstatnou změnu“, uvedly agentury Reuters a AFP s odvoláním na zdroj z americké administrativy. Státníci spolu diskutovali o všech tématech, které Washington vznáší i veřejně. Jestli se chce Putin vydat cestou diplomacie, zůstává i po tomto telefonátu nejasné, doplnil zmiňovaný americký zdroj.
‚Hodina je čas na vyjednávání‘
Rusko od Západu požaduje bezpečnostní záruky, včetně příslibu, že NATO mezi své členy nepřijme Ukrajinu. Podle Putinova poradce Ušakova „americká odpověď na hlavní ruské bezpečnostní požadavky nevzala v úvahu klíčové obavy“ Moskvy.
Mezi ukrajinskými rozvědčíky. ‚Jít na výzvědy v noci je bláznovství, ve dne je člověk míň vidět,‘ popisují
Číst článek
Jak poradce dodal, sobotní telefonát se odehrál na pozadí „hysterie“ Západu ohledně údajně se blížící ruské invaze, kterou označil za absurdní. Prezidenti se podle něj shodli, že budou i nadále „v kontaktu na všech úrovních“, citovala z Ušakovova prohlášení agentura AFP.
„Uklidnilo by mě, kdyby ten rozhovor trval pět minut. Hodina, to je čas na povídání a vyjednávání. Pět minut je čas, během kterého Putinovi jasně ukážete, že rezolutně stojíme za ukrajinskými lidmi,“ komentoval hovor Bidena s Putinem v televizi Fox News Darrell Issa, republikánský kongresman a člen výboru pro zahraniční záležitosti.
„Putin se teď rozhoduje na základě naší pasivity, a ne pod hrozbou toho, že budeme skutečně jednat. A pokud jde o ještě slabší postoj většiny evropských zemí, je to i naše chyba, že jsme dopustili jejich energetickou závislost na Rusku. Ale appeasementem tyrana ničeho nedosáhnete. Putin už si vzal Krym, teď chce Ukrajinu. A vzpomeňte na Čechoslováky, jak byli nezávislí, jen dokud to opravdu neukázali, a najely k nim tanky,“ dodal.
Hovor s Macronem
Ještě před telefonním hovorem s Bidenem hovořil Putin i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S ním se rovněž v pondělí setkal osobně přímo v Moskvě, kde ho podle francouzského prezidenta ujistil, že Moskva nebude přispívat k vyostření situace.
Diplomatické zdroje tvrdí, že Putin už rozhodl o invazi na Ukrajinu. Útok má začít ve středu
Číst článek
Napětí kolem situace na Ukrajině se ale od té doby nesnížilo a řada zemí, včetně USA, Británie, Německa, již vyzvala své občany, aby ze země okamžitě odcestovali. Kyjev mají opustit i američtí diplomaté, kteří nezastávají kriticky důležité pozice.
Česká diplomacie kvůli stupňování hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině varovala před cestami na Ukrajinu a do Běloruska. Čechům, kteří tam jsou, doporučila zvážit opuštění těchto zemí. Podobně se vyjádřilo i slovenské ministerstvo zahraničí. Slovenské velvyslanectví v Kyjevě a generální konzulát v Užhorodu zároveň opustí rodinní příslušníci vyslaných pracovníků.
Snahy o diplomatické jednání pokračují nadále i na úrovni ministrů. „Pokud má Rusko skutečně zájem diplomacií a dialogem vyřešit tuto krizi, kterou samo vytvořilo, jsme k tomu připraveni,“ vzkázal Moskvě americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Musí se tak však dít v souvislosti se zmírněním napětí. Zatím jsme však z Moskvy viděli jen zvyšování napětí,“ dodal.
Moskva shromáždila u hranic s Ukrajinou přes 100 000 vojáků, dalších zhruba 30 000 vojáků má nyní na cvičení v Bělorusku. Rusko nadále popírá, že by mělo v úmyslu Ukrajinu napadnout.