Nejhorší požár v budově v USA za poslední roky nemá viníka. Soud jednoho zprostil a o druhém nerozhodl

Porota soudu ve městě Oakland v Kalifornii zprostila viny jednoho z dvou obžalovaných v případu nejhoršího požáru budovy na území Spojených států za poslední desetiletí. U druhého obžalovaného nedokázala dospět k rozhodnutí. Oznámila to v pátek agentura Reuters. Oba muži vedli uměleckou kolonii v nelegálně obývaném skladu v Oaklandu, kde během taneční party 2. prosince 2016 vypukl požár, který si vyžádal 36 obětí na životech.

Oakland (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porota soudu ve městě Oakland v Kalifornii zprostila viny jednoho z dvou obžalovaných v případu nejhoršího požáru budovy na území Spojených států za poslední desetiletí

Porota soudu ve městě Oakland v Kalifornii zprostila viny jednoho z dvou obžalovaných v případu nejhoršího požáru budovy na území Spojených států za poslední desetiletí | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Obhájce Curtis Briggs uvedl, že porota ve čtvrtek zprostila jeho klienta Maxe Harrise (29) a nedospěla k rozhodnutí u Harrisova společníka na lavici obžalovaných Dericka Almeny (49).

Počet obětí oaklandského požáru vzrostl na 33. Záchranáři žádají pozůstalé o zubní kartáčky obětí

Číst článek

Rozhodnutí poroty představuje porážku obžaloby, podle které se Almena a Harris z nedbalosti vytvořili podmínky pro smrtící požár. V budově o rozloze 900 čtverečních metrů chyběly detektory kouře i tzv. sprinklery, které hasí oheň jako sprchy.

Obhajoba podle rozhlasové stanice KQED argumentovala, že budovu kontrolovali policisté, hasiči a úředníci z odboru péče o děti, ale lidi z ní nevykázali.

Požár v Oaklandu byl z hlediska počtu obětí nejhorším řáděním plamenů uvnitř budovy v USA od smrti 100 lidí v nočním klubu v městečku West Warwicku ve státě Rhode Island na východě USA v roce 2003.

Při požáru v Oaklandu mohly zahynout až desítky lidí. Koncert ve skladu město nepovolilo

Číst článek

Almenovi a Harrisovi hrozilo až 39 let za mřížemi, pokud by je soud shledal vinnými, že z nedbalosti způsobili smrt 36 lidí.

Harris by měl být nyní propuštěn z vazební věznice, ale zatím není podle Reuters jasné, zda se prokurátoři pokusí Almenu znovu postavit před soud.

Almena a Harris byli loni blízko dohodě s obžalobou, která by je na devět, respektive šest let poslala do vězení. Tuto dohodu ale zamítl soudce.

Rodiny obětí si přály soudní proces v naději, že se o tragédii dozvědí více. U soudu ale zaznělo, že vyšetřovatelům se přesnou příčinu požáru zjistit nepodařilo. Hned po neštěstí se usuzovalo, že požár způsobila přetížená elektrická síť v budově.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme